Wspólne przygotowanie posiłków oraz deserów z dziećmi jest i dla nas, i dla malucha bardzo ważne. Po pierwsze pozwala na wspólne spędzenie czasu, po drugie może nasze pociechy wiele nauczyć. Musimy jednak pamiętać, żeby dzieciom powierzać zadania, które będą dla nich w stu procentach bezpieczne. Na szczęście przy kuchennych czynnościach takich nie brakuje w szczególności gdy w grę wchodzą owoce jagodowe.

Przygotowanie owoców – nauka na przyszłość

Jedną z najważniejszych czynności, przy której może nam pomóc nasze dziecko jest przygotowanie owoców do zrobienia ciasta czy sałatki. Jeśli poprosimy naszego malucha o umycie owoców, zaszczepimy mu ten nawyk na przyszłość. Dziecko dzięki temu będzie wiedziało, że za każdym razem przed zjedzeniem czy użyciem owoców do przygotowania jakiegoś dania należy je najpierw dokładnie umyć. Warto także tłumaczyć  dlaczego jest to takie ważne.

9.JAGODY Nie wyrzucaj dziecka z kuchni 8Q

Dekorowanie deserów i ciast owocami

Niewątpliwie wszystkie dzieci uwielbiają ciasta i desery. Warto więc poprosić malucha o pomoc przy ich dekorowaniu. W takiej sytuacji nasza pociecha może puścić wodze fantazji i w dowolny sposób ułożyć owoce na ulubionym cieście, czy też tarcie. Pozwólmy dziecku tworzyć kształty, na jakie tylko mają ochotę. Rozbudzi to wyobraźnię naszej pociechy, a przy tym będzie doskonałą zabawą. Dodatkowo dziecko będzie miało także bardzo dużą satysfakcję z faktu udziału w przygotowaniu pięknego i pysznego ciasta dla całej rodziny.

Wspólne pieczenie ciast

W przypadku ciast, owoców możemy używać nie tylko do ich dekorowania. Są przecież przepisy na ciasta, w których owoce są zanurzone i zapieczone. Dziecko możemy poprosić o wrzucenie owoców do foremki i wgniecenie ich w ciasto. Jest to w pełni bezpieczne zadanie, a maluch powoli będzie się uczył jak wygląda proces pieczenia, co na pewno przyda mu się w przyszłości.

Mieszanie sałatki

Razem z dzieckiem możemy przygotować pyszną sałatkę owocową. Ze względu na bezpieczeństwo rodzic kroi owoce na sałatkę, natomiast nasz maluch może wrzucać do miski przygotowane składniki i je mieszać. Owoce można łączyć na różne smaczne sposoby. Pozwólmy dziecku wybrać te, które chciałoby wykorzystać w sałatce. Dzięki temu będzie ono bardziej świadome smaków oraz otwarte na nowe ich połączenia.

Coś na deser

Razem z naszą pociechą możemy przygotować owocowe łakocie w sam raz na deser. Idealnie na taką przekąskę nadadzą się szaszłyki owocowe, których tęczowy wygląd wprost zachęca do jedzenia. W takiej postaci maluchy z pewnością chętniej sięgną po zdrowe i smaczne owoce jagodowe.

Wspólne chwile spędzone w kuchni mogą dziecko wiele nauczyć i zakorzenić w nim dobre nawyki. Przy każdej czynności, którą wykonujemy razem z naszym maluchem, warto tłumaczyć mu, dlaczego tak jest. Nie powinniśmy wyrzucać dziecka z kuchni. Warto angażować je w pomoc przy każdej możliwej okazji.

9.JAGODY Nie wyrzucaj dziecka z kuchni