Ten, kto wymyśli jeden, niezawodny sposób na niejadka zasługuje na medal. I nie chodzi tylko o dzieci, które zjadają małą porcję i odmawiają dalszej współpracy przy stole. One zapewne już się po prostu najadły i nie są głodne. Są jednak małe urwisy, które zamiast warzyw i owoców wolą czekoladę i wybrzydzają na wszystko, co jej nie zawiera. Jak radzić sobie z takimi dziećmi?

Rozmawiaj z dzieckiem

Przede wszystkim maluchowi trzeba tłumaczyć, jakie są korzyści z zastępowania czekolady owocami. Dawać im do spróbowania różne potrawy i pytać o zdanie. Dzieci uwielbiają, kiedy to, co mówią, jest ważne. Warto więc przy przygotowywaniu przekąski dla malucha zadawać pytania, czy truskawki, czy czarna porzeczka, które dodajemy, są dla niego smaczne i dobre. Niech zje trochę razem z rodzicem i poczuje się jak tester. Przy wspólnej degustacji warto opowiedzieć dziecku o witaminach, które są w owocach. O tym, że dzięki tym wszystkim składnikom będzie zdrowe i silne. Maluch szybko przekona się, że nie dość, że owoce są pyszne, to jeszcze dają tyle dobrego.

JAGODY Sposób na niejadka

 

Wpuść dziecko do kuchni

Nie zabraniaj maluchowi wchodzenia do kuchni, kiedy dla niego gotujesz. Dziecko jest bardzo ciekawe tego, co rodzice tam robią. O wiele chętniej zje posiłek, w którego przygotowaniu pomagało. Daj mu pokrojone na pół truskawki, garść czarnej porzeczki oraz maliny i pozwól zrobić sałatkę owocową. Zobaczysz, że zje ją z ogromnym apetytem. Nie zapomnij też pochwalić dziecka i podziękować mu za pomoc w kuchni. Być może dzięki temu będzie do niej zaglądać częściej.

Niech jedzenie będzie zabawą

Dzieci uwielbiają zabawę. Jeśli jedzenie także nią będzie to zachęcenie malucha do posiłków będzie łatwiejsze. Niech dostanie na przykład naleśnika z ułożonym z owoców wzorkiem. Z czarnej porzeczki można zrobić oczy, z truskawki nos, a z malin ułożyć usta. Taki uśmiechnięty naleśnik na pewno będzie smakował lepiej. Dziecko może też samo wymyślić i ułożyć coś na swoim jedzeniu. Porzeczkowy kwiatek, truskawkowe słoneczko czy malinowy domek sprawią wiele radości. Przy okazji do buzi trafi też kilka sztuk owoców.

JAGODY Sposób na niejadka

Nie wmuszaj w dziecko jedzenia

To najczęstszy błąd rodziców. Kiedy dziecko nie chce jeść, wpychają jedzenie na siłę, straszą karami. Jest to najprostszy sposób na jeszcze większe zniechęcenie dziecka do posiłków. Będą kojarzyć się maluchowi ze złymi emocjami, a w efekcie, będzie miał coraz większe problemy z jedzeniem. Dużo lepszym sposobem jest tłumaczenie, dlaczego jedzenie jest ważne, i wspólne kuchenne zabawy.

 

Okazuje się, że przekonanie dziecka do jedzenia owoców zamiast słodyczy wcale nie musi być trudne. Wystarczy zachęcić do spróbowania, pokazując maluchowi, że zależy nam na jego opinii. Kiedy pozna już smak słodkich i aromatycznych malin, truskawek czy czarnej porzeczki, dużo łatwiej będzie go zachęcić do różnych posiłków, dodając do nich te owoce. Oprócz tego wspaniałym sposobem jest pozwolenie na samodzielne przygotowanie jedzenia - układanie wzorków, przygotowanie sałatki, dziecko z większą przyjemnością zje wtedy to, co samo zrobiło. Zachęcenie niejadka do zdrowego jedzenia wcale nie musi być trudne.