Owoce jagodowe to skarbnica witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że możemy po nie sięgać nie tylko w sezonie, gdyż w różnej postaci są one dostępne przez cały rok. Mrożone truskawki, borówki, czarne porzeczki i maliny są doskonałym źródłem wartościowych składników również w chłodne, zimowe dni. Warto zachęcić dzieci do ich częstego spożywania, co nie powinno być trudne, gdyż posiadają one  niezwykłe walory smakowe, a potrawy z nich przyrządzane będą przyjemnością dla Twojego dziecka.

Owoce jagodowe w zimowej diecie

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.  Owoce jagodowe są źródłem magnezu, a zawarta w nich witamina C wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego.  Przyczynia się też do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dlatego właśnie nie powinno ich zabraknąć w diecie Twojego dziecka, szczególnie zimową porą.

Zimowe sposoby na owoce jagodowe

Koktajle z mrożonymi owocami

Dzieci chętnie sięgają po owoce jagodowe w wersji mrożonej, ponieważ można przygotować z nich kolorowe i atrakcyjne wizualnie potrawy. Pierwszym pomysłem mogą być pyszne koktajle na bazie jogurtu, mleka lub kefiru.  Niejadek, którego trudno przekonać do owoców i warzyw, być może skusi się na owoce jagodowe właśnie w takiej formie.

Zimowe sposoby na owoce jagodowe

Owoce jako dodatek do ciast

Borówki, maliny, porzeczki i truskawki są także doskonałym dodatkiem do ciast, zwłaszcza tych z kremami i bitą śmietaną. Zazwyczaj do zjedzenia deseru nie trzeba długo namawiać, lecz co więcej dzieci chętnie angażują się w sam proces ich przygotowania. Warto postawić miseczki z owocami i pozwolić dziecku samodzielnie udekorować  na przykład tort czy roladę. Niech ułoży z owoców wybrany kształt czy swoją ulubioną postać z bajki – pozwól, aby poniosła je fantazja. W ten sposób rozwinie się też jego kreatywność. W trakcie takiej zabawy dzieci często podjadają owoce, przez co stają się one dla nich naturalną przekąską i świetną alternatywą dla innych produktów.

Owoce jagodowe zawsze dostępne   

Starajmy się, aby owoce jagodowe gościły w naszym domu niezależnie od pory roku. Nieważne czy mrożone, suszone, w postaci soków, czy konfitur – zawsze smaczne i zdrowe. W każdej formie są one bowiem wyjątkowe, a gamę posiłków, które możemy dzięki nim przygotować, ogranicza tylko nasza wyobraźnia.