Warzywa i owoce są źródłem witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dzieci, podobnie jak dorośli, powinny spożywać od 3 do 5 porcji warzyw lub owoców dziennie. Nie zawsze jednak łatwo jest je do tego przekonać. Oto kilka zasad, które powinny to ułatwić.

  1. Po pierwsze warto stosować zasadę „kolorowego talerza”. Nie od dziś wiadomo, że „jemy także oczami”. Kiedy na talerzu znajdą się dodatkowo np. maliny czy truskawki jako ozdoba posiłku, dzieci chętniej po nie sięgną.
  1. Jedzenie może być zabawą. Wspólne przyrządzanie sałatki owocowej czy kolorowych kanapek to także forma zabawy, a przy okazji sprawia, że owoce i warzywa będą się dzieciom pozytywnie kojarzyły.
  1. Dbajmy o różnorodność potraw. Owoce mogą być podawane w różnej postaci.
  1. Dajmy wybór. Warto dać dziecku swobodę i podawać owoce na osobnych talerzach – obrane (jeśli trzeba) i gotowe do spożycia. Pozwólmy dziecku zjeść te, które najbardziej mu smakują.

I najważniejsze - nie można się zniechęcać. W przypadku gdy nie uda się zachęcić dziecko do jedzenia owoców za pierwszym razem, trzeba być konsekwentnym i próbować dalej, urozmaicając menu. 

Jak zachęcić dzieci do jedzenia?