TEMAT: OWOCE JAGODOWE - SMACZNE PRZEZ CAŁY ROK

Czas trwania zajęć: 45 min.

Celem zajęć jest poznanie wartości odżywczych wybranych owoców jagodowych oraz zachęcenie do codziennego spożywania owoców jagodowych przez cały rok.

 

Środki dydaktyczne:

 • karty pracy zawierające „ukryte” nazwy owoców jagodowych oraz działania matematyczne;
 • przetwory  z  owoców  jagodowych:  sok, dżem, kompot, konfitura, a  także owoce suszone  i mrożone;
 • emblematy przedstawiające owoce: maliny, borówki, truskawki i czarne porzeczki (dla każdego ucznia jeden);
 • chusta animacyjna;
 • kartki w formacie etykiety, flamastry, kredki.
 1. „Ukryte owoce”.  Wprowadzenie w temat zajęć.

  Nauczyciel prosi, aby dzieci odczytały nazwy owoców – dowiedzą się wówczas o jakich owocach będą rozmawiać podczas zajęć. Uczniowie otrzymują karty pracy. Ich zadaniem jest odszukanie i zakreślenie nazw owoców ukrytych wśród rzędów liter (wyrazy są zapisane tylko poziomo, od lewej do prawej strony).

 2. Wykonanie (na kartach pracy i na tablicy) działań matematycznych, którym przyporządkowane są litery. Zadaniem uczniów jest uporządkowanie wyników od najmniejszego do największego i odczytanie hasła – OWOCE JAGODOWE.

  15-14=

  O

  8+5=

  E

  17-7=

  D

  9+3=

  W

  12-7=

  E

  5+2=

  A

  18-15=

  O

  11-9=

  W

  5+6=

  O

  16-8=

  G

  16-12=

  C

  6+3=

  O

  19-13=

  J

   

   

 3. „Czy owoce jagodowe (maliny, truskawki, borówki, czarne porzeczki) są zdrowe?”

  Nauczyciel przekazuje uczniom informacje dotyczące walorów odżywczych owoców jagodowych (np. są naturalnym źródłem witamin, są źródłem składników mineralnych oraz błonnika, są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego organizmu). Pokazując ilustracje danego owocu nauczyciel opowiada o jego niezwykłych właściwościach, np:

  Truskawki –  są źródłem mikro i makroelementów – wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Zawierają witaminę C i witaminy z grupy B, w tym B1, B2 oraz witaminę PP.

  Maliny – posiadają szczególnie wysoką zawartość błonnika pokarmowego (czyli tzw. pektyny) oraz zawierają mnóstwo witamin i minerałów, takich jak np. magnez, wapń, żelazo. Posiadają także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji.

  Borówki – Borówka wysoka jest źródłem makroelementów takich jak fosfor, wapń, magnez, sód i żelazo.

  Czarne porzeczki – są źródłem wielu witamin i zawierają mnóstwo substancji odżywczych. Posiadają bardzo duże ilości witaminy C (najwięcej w tej grupie owoców), PP i E.

 4. Poznanie sposobów przechowywania i przetwarzania owoców jagodowych.

  Uczniowie oglądają przyniesione przez nauczyciela przetwory owocowe (dżemy, soki, konfitury, mrożonki, owoce suszone), czytają etykietki, wypowiadają się na temat różnych sposobów przetwarzania owoców. Opowiadają jakie przetwory owocowe są robione u nich w domach, jakie lubią najbardziej.

  Nauczyciel pyta: dlaczego robimy przetwory owocowe?  (Uczniowie powinni wspólnie dojść do wniosku, że przetwory owocowe robimy, aby móc jeść owoce nie tylko latem, ale przez cały rok.)

 5. Ćwiczenia ruchowe z chustą animacyjną.

  Nauczyciel rozdaje emblematy z owocami „dzieląc” uczniów na truskawki, maliny, borówki i czarne porzeczki.

  • „Sałatka owocowa” - uczniowie stojąc w kole trzymają chustę na wysokości pasa; wywołane przez nauczyciela dzieci (ze wskazanym emblematem –owocem)  zamieniają się miejscami przechodząc na czworakach pod chustą. Zabawa jest powtarzana, tak by wszystkie dzieci zmieniły swoje miejsce.
  • „Koktajl owocowy” - na środku chusty siedzą dzieci posiadające wskazany przez nauczyciela emblemat – owoc. Pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg i zwracając się w prawą stronę idą powoli obracając chustę („robią” koktajl malinowy/truskawkowy/porzeczkowy/borówkowy). Zabawa jest powtarzana.

 6. „Mój sok/dżem”  - Etykietki na przetwory z owoców jagodowych.

  Uczniowie na przygotowanych kartkach flamastrami lub kredkami wykonują według własnego projektu etykietki na sok lub dżem z malin, truskawek, borówek lub czarnych porzeczek.

  Zaprezentowanie powstałych prac. Zachęcenie uczniów, aby wykonane etykiety przykleili w domu na zrobiony przez rodziców sok lub dżem.

Owoce jagodowe - smaczne przez cały rok - link do materiałów>>