Owoce jagodowe podczas ciąży – sprawdź jak wpłyną na zdrowie Twoje i dziecka.

Wszystkie przyszłe i obecne mamy na pewno zdają sobie sprawę z tego jak istotne jest prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety w trakcie ciąży. Odpowiedzialność w tym szczególnym okresie wzrasta podwójnie, dlatego też należy z większą uwagą analizować produkty trafiające na nasz talerz. Najważniejsze, by były świeże i wysokiej jakości, ponieważ to co jemy wpływa bezpośrednio na zdrowie rozwijającego się dziecka.

Rozsądek przede wszystkim

Według specjalistów, do diety ciążowej trzeba podejść przede wszystkim z głową. To, że jesteśmy w stanie błogosławionym, nie oznacza od razu, że musimy zrezygnować ze wszystkich naszych dotychczasowych przyzwyczajeń. Z drugiej strony warto wyrobić w sobie kilka nawyków, które pomogą wzmocnić ogólną kondycję naszego organizmu. „Dieta przyszłej mamy powinna być zrównoważona. Kobieta ciężarna musi zatroszczyć się o to, by jej organizm otrzymywał dzienne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze zawarte w białku, witaminach, składnikach mineralnych i węglowodanach oraz nienasyconych kwasach tłuszczowych.”  - podkreśla dietetyk Monika Turniak.[1] Większość z nich znajdziemy w owocach jagodowych, warto więc uzupełnić o nie ciążową dietę.

7. Owocowa dieta podczas ciy 1

Czego unikać, a o co dbać?

Dr n. med. Dorota Szostak-Węgierek[2] wymienia kilka prostych zasad, o których powinny pamiętać wszystkie kobiety spodziewające się potomka. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie cukru, soli, kawy i mocnej herbaty. Istotne jest również nawadnianie organizmu oraz wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości warzyw i owoców. Należy zjadać je kilka razy dziennie, dzięki czemu przez cały dzień organizm otrzymuje naturalne witaminy i minerały. Jako przykłady można podać witaminę C, która jak wiadomo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, czy potas pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.

Owoce jagodowe dla kobiet w ciąży

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) warzywa i owoce są niezbędnym składnikiem diety każdego człowieka. WHO zaleca więc spożywanie co najmniej 400 g różnych ich gatunków w ciągu dnia, by naturalnie wspomóc utrzymanie dobrego stanu zdrowia. W przypadku kobiet ciężarnych - zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, należy podnieść zalecenia do około 500 g warzyw i  400 g owoców dziennie[3]. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. Należy zaznaczyć, że niektóre owoce zawierają składniki o szczególnie korzystnym działaniu podczas ciąży. Do najbardziej wartościowych – wymienia dr n. med. Dorota Szostak-Węgierek – należą pomarańcze, grejpfruty, truskawki, maliny, porzeczki, poziomki, agrest, kiwi i morele.

Truskawki tak samo jak porzeczki, są zasobne w witaminę C, która zwiększa przyswajanie żelaza, odpowiedzialnego zarówno za  dobre samopoczucie przyszłej mamy  jak i zdrowie nienarodzonego maluszka.[4] Picie soku z owoców malin jest natomiast doskonałym środkiem wspomagającym leczenie przeziębienia, gdy siłą rzeczy kobieta musi zrezygnować z przyjmowania większości dostępnych leków.[5]

7. Owocowa dieta podczas ciy 2

Owoce jagodowe na każdą porę

Owoce jagodowe możemy spożywać w dowolnej postaci. Oczywiście najlepiej, jeżeli są świeże, surowe i sezonowe - zachowują wtedy najwięcej właściwości. Jeżeli jednak ciąża przypada na jesień i zimę, gdy trudniej jest dostać świeże owoce jagodowe,  korzystajmy z mrożonek. Kupując przetwory (dżemy, konfitury, soki, musy) truskawkowe, malinowe, borówkowe i porzeczkowe, zwracajmy uwagę na to, by zawierały jak najmniejszą ilość cukru i konserwantów.

Kilka takich przepisów dostępnych jest w zakładce „Przepisy” na naszej stronie.

Bądź ostrożna

Podczas ciąży organizm kobiety może inaczej, niż zazwyczaj reagować na różnego rodzaju alergeny. W przypadku produktów spożywczych warto na początek spróbować niewielką ich ilość, aby upewnić się, że nie pojawiają się niepożądane reakcje alergiczne. Dlatego w czasie ciąży ważna jest szczególna ostrożność, baczna obserwacja naszego ciała i regularne wizyty u lekarza.


[1] Zob.: http://zdrowie.trojmiasto.pl/Co-jesc-by-nie-przytyc-w-ciazy-Porada-eksperta-dietetyk-n53391.html
[2] Zob.: http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych
[3] Zob.: http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych
[4] Zob.: http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/truskawki-a-ciaza-czy-kobiety-w-ciazy-moga-jesc-truskawki_35174.html
[5] Zob.: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wlasciwosci-malin-maliny-zwalczaja-goraczke-biegunke-bole-miesiaczkowe_36875.html