Według zaleceń polskiego Instytutu Żywności i Żywienia warzywa i owoce stanowią podstawę piramidy zdrowego odżywiania. Zgodnie z tymi wytycznymi, powinno się spożywać około 400 – 500 g tych produktów każdego dnia, z czego ¼ powinny stanowić owoce - mogą to być oczywiście owoce jagodowe[1]. Przy takim założeniu to ok. 160 – 200 g owoców dziennie (czyli np. jedno duże jabłko lub 1,5 szklanki malin, borówek, porzeczek czy truskawek).

owoce i warzywa zdrowe zywienie

Bardzo liczna i różnorodna grupa owoców jagodowych, jako niezwykle lubiana i dość często spożywana w Polsce poza doskonałym smakiem i szerokim zastosowaniem kulinarnym wykazuje także pozytywny i znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dzięki obecności różnorodnych fitozwiązków regularne spożywanie tych owoców odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Właściwości te wynikają ze specyficznego i niezwykle korzystnego składu chemicznego tej grupy owoców. Koncentracja związków biologicznie czynnych jest na tyle różnorodna i wysoka, że owoce jagodowe z powodzeniem można nazwać naturalną żywnością funkcjonalną.

Poza imponującą zawartością składników aktywnych biologiczne, warto też zaznaczyć, że owoce jagodowe charakteryzują się niską wartością energetyczną. Kształtuje się ona na poziomie poniżej 40 kcal na 100 g co ma niebagatelne znaczenie w przypadku żywienia dzieci czy osób będących na diecie redukcyjnej. Indeks glikemiczny owoców jagodowych jest niski i kształtuje się na poziomie 25 dla owoców maliny, truskawki i borówki oraz w przypadku czarnej porzeczki – 15. Warto też przypomnieć, że kwasy fenolowe mają działanie hipoglikemiczne.

Truskawki, maliny, czarne porzeczki i owoce borówki to niezwykle wartościowy element zbilansowanej diety. Powinny znaleźć się w diecie zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Optymalnie w postaci nieprzetworzonej – w formie przekąski, dodatku do koktajli czy sałatek, jak również jako konfitury.

owoce zdrowe zywienie 2

 


[1] Zob.: Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, Instytut Żywności i Żywienia,
(w:) www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia.