owoce jagodowe antyoksydantyOwoce jagodowe stanowią bardzo cenne źródło antyoksydantów, a z racji wyjątkowo dużej zdolności wiązania rodników nadtlenkowych znajdują się wysoko na liście skupiającej produkty spożywcze o największym potencjale antyoksydacyjnym (bądź też tzw. pojemności antyoksydacyjnej). Lista ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) przedstawia produkty, które w najwyższym stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu powstających m.in. w wyniku działania czynników środowiskowych takich jak promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, spaliny samochodowe itp.

Warto podkreślić, że mają one destrukcyjny wpływ na nasz organizm – wolne rodniki w pierwszej kolejności utleniają kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry, białka strukturalne czy kolagen, co osłabia strukturę skóry powodując tworzenie się zmarszczek, rozstępy czy wolniejsze gojenie się ran. Dalsze następstwa stresu oksydacyjnego, czyli braku równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a  zdolnością organizmu do ich dezaktywacji mogą być znacznie poważniejsze w skutkach[1].

Departament Rolnictwa USA w 2007 r. upublicznił spis wartości ORAC przeliczone dla 277 artykułów spożywczych z uwzględnieniem porcji o masie 100g. Na pierwszych miejscach listy ORAC znajdują się przyprawy, m.in. sumak, goździki, oregano czy cynamon. Jeśli chodzi o owoce jagodowe najsilniejszy potencjał antyoksydacyjny mają czarne porzeczki, nieco dalej za nimi plasuje się borówka wysoka, a następnie maliny i truskawki. Wszystkie cztery owoce mieszczą się w pierwszej setce produktów o najwyższym potencjale antyoksydacyjnym[2].

Z tego względu owoce jagodowe są zalecane w codziennej diecie zarówno osób zdrowych – w ramach profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych, jak i tych z już zdiagnozowanymi schorzeniami. W szczególności polecane są owoce świeże, jednak mrożone także charakteryzują się wysoką zawartością związków
o charakterze przeciwutleniającym.

 


[1]Krotki M., Stoparczyk B., Wawrzyniak A., Właściwości antyoksydacyjne owoców i warzyw, Medycyna Rodzinna 1/2011, s. 19-23.
[2] Zob. ORAC Values: Antioxidant Values of Foods &Beverages (w:) http://superfoodly.com/orac-values/.