Owoce jagodowe sposobem na stres

Współcześnie stres wywołany napiętym grafikiem projektów, czy zachwianiem równowagi pomiędzy obowiązkami służbowymi a życiem prywatnym to już niemal codzienność. Medyczna ocena wpływu stresu na zdrowie jest jednoznaczna. Napięcie, którego źródłem jest praca odbija się bardzo negatywnie na kondycji całego organizmu. Oprócz przewlekłego przemęczenia najpoważniejszymi skutkami stresu są choroby układu krążenia, dolegliwości mięśniowo – szkieletowe, zaburzenia metabolizmu a nawet depresja[1]. W małych dawkach stres może pobudzać do działania. Często jednak występuje w nasilonej formie, doprowadzając do trudności w koncentracji i kreatywnym myśleniu.

Istnieje wiele sposobów na ograniczanie poziomu stresu zawodowego. Wśród nich można wymienić m.in. poprawę zarządzania czasem pracy oraz aktywność ruchową. Istotny wpływ na jego obniżenie także zbilansowana dieta. Organizm ludzki nie posiada zdolności magazynowania wielu witamin i minerałów, których spożywanie łagodzi skutki stresu. Dlatego ważne jest by w czasie pracy pamiętać o regularnych posiłkach, bogatych w pożyteczne substancje. Doskonałym rozwiązaniem są  owoce jagodowe, które można spożywać w ich najprostszej formie, bez konieczności odrywania się na długo od obowiązków służbowych.

Jedną z najważniejszych substancji wspomagających organizm w czasie wysiłku psychofizycznego jest witamina C. Występuje ona w dużych ilościach w większości owoców jagodowych. Witamina C przyczynia się do spadku uczucia znużenia oraz pozwala utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny. Jej cennym źródłem jest np. borówka, zawierająca ponadto żelazo, którego niedobór może wpływać na szybsze przemęczenie. Witamina C jest także ważnym składnikiem truskawek. Bogatymi w żelazo owocami jagodowymi są też maliny, które ponadto cechują się szczególnie wysoką zawartością minerałów, w tym magnezu i wapnia. Z kolei w składzie chemicznym czarnej porzeczki występują m.in. witaminy C, PP i E. Dzięki tym niezwykłym właściwościom, regularnie spożywane owoce jagodowe mogą mieć bardzo korzystny wpływ na naszą efektywność zawodową.

6. JAGODY Stres a dieta male

[1] Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy i stan zdrowia osób pracujących Stowarzyszenie Zdrowa Praca na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Departament Prewencji i Rehabilitacji, Warszawa 2014