Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbilansowana i zdrowa dieta dorosłego człowieka powinna zawierać 400g owoców i warzyw dziennie. Najlepiej gdy ich spożywanie podzielimy na pięć porcji. Nie muszą to być wyłącznie owoce świeże, choć w takiej postaci posiadają one największą ilość składników odżywczych i minerałów. W ramach zróżnicowanej diety owoce i warzywa mogą być także gotowane, mrożone, suszone, jak również zakonserwowane w puszkach, bądź przygotowane w postaci soków, czy smoothies.

Owoce jagodowe można więc swobodnie dodawać do niemal każdego posiłku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na to, jak ułożyć jadłospis zawierający właściwe porcje truskawek, malin, porzeczek i borówek.

Śniadanie

Przez wielu nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. Pierwsza nasza propozycja to owsianka z malinami lub borówkami (ok. 100g owoców), która będzie źródłem wartościowej energii na cały poranek. Dodatkowo miłośnikom porannej herbaty zalecamy także dodanie do niej odrobiny syropu malinowego. Taka rozgrzewająca wersja świetnie się sprawdza w okresie jesienno-zimowym.

Jagodowe menu na 5

Drugie śniadanie

Jeżeli wybierzemy opcję fit, możemy skusić się na porcję świeżych lub rozmrożonych owoców jagodowych. Garść borówek to około 50g, porzeczek 45g, a truskawek i malin 70g. Dobrym pomysłem są też koktajle owocowe, których przygotowanie jest szybkie i łatwe. Wystarczy zmiksować dowolny owoc z kefirem, jogurtem bądź mlekiem. Ciekawy smak uzyskamy z połączenia truskawek z bananami i kiwi.

Obiad

Od czasu do czasu warto skusić się na coś lżejszego podanego na słodko. Jedną z takich propozycji mogą być naleśniki, które doskonale smakują z owocami jagodowymi. Porcja borówek (ok 100g) doskonale uzupełni smak naleśników z serem i śmietanką. Drugim pomysłem na lekki owocowy obiad jest makaron z truskawkami (150-200g owoców).

Jagodowe menu na 5

Podwieczorek

Po obiedzie można wypić sok z dowolnego owocu jagodowego. Popularny jest ten z czarnych porzeczek, bogaty w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Jeżeli potrzebujemy trochę bardziej osłodzić menu, można skusić się także na owocowe desery. Tarta z truskawkami czy beza z borówkami i malinami powinna sprostać wymaganiom najbardziej wymagających łasuchów. W porcji takiego wypieku znajduje się przeciętnie od 50 do 100g owoców.

Kolacja

Ten posiłek zazwyczaj charakteryzuje najbardziej różnorodna forma. Każdy z powyższych pomysłów na potrawy będzie więc dobry w zależności od preferencji. Alternatywną propozycją może być także sałatka z truskawkami (ok. 100g owoców) przygotowana z mieszanki sałat, pomidorów koktajlowych, ogórków, oliwek, sera feta i dressingu, z pokrojonymi truskawki ułożonymi na wierzchu.

Oczywiście należy pamiętać, że dieta musi być różnorodna i odpowiednio zbilansowana – to klucz do sukcesu. Owoce jagodowe mogą być jednak ważnym składnikiem zdrowego jadłospisu. Ich zaletą jest to, że są nie tylko bogate w witaminy i składniki odżywcze, ale również smakują wybornie i zadowolą podniebienie nawet największego niejadka. Na zdrowie!