Truskawki

 

Truskawki to bardzo popularne owoce jagodowe uprawiane na terenie większości krajów cechujących się klimatem umiarkowanym, jak również w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niepowtarzalnemu, słodkiemu smakowi. Owoce truskawki rosną na krzewach o wysokości od 15 do 45 cm o białych pięciopłatkowych kwiatach. Do dzisiejszego dnia hodowcom udało się stworzyć wiele odmian tej wyjątkowej rośliny.

 

Uprawy truskawek

Pomimo światowej popularności truskawek, zapewne niewiele osób wie, że ich powstanie jest w rzeczywistości efektem przypadku. Po raz pierwszy zakwitły one w jednym z holenderskich ogrodów botanicznych pod Amsterdamem w połowie XVIII wieku w efekcie skrzyżowania się dwóch dzikich gatunków amerykańskich: poziomki chilijskiej i wirginijskiej. Najprawdopodobniej było to rezultatem posadzenia obok siebie różnych odmian krzewów przywiezionych z kontynentu amerykańskiego.

Na przestrzeni stuleci truskawki podbiły wiele światowych rynków. Aktualnie ich największym producentem jest USA, gdzie w ciągu ostatnich pięciu lat średnie roczne zbiory tych owoców wynosiły 1100 tys. ton. W czołówce znajdują się także Hiszpania, Rosja i Turcja. Polska z produkcją na poziomie 200 tys. ton rocznie jest na siódmym miejscu na świecie. 

Odmiany truskawek

Truskawka występuje w wielu różnych odmianach uprawnych. Wśród  najpopularniejszych z nich wyróżnia się:

  • owocujące kilka razy: Capri, Elsinore, Selva, Albion, Everest, Promise;
  • bardzo wczesne: Clery, Honeoye;
  • wczesne: Laxton’s Utylity, Królowa Luiza, Senga Precosa, Sonata, Sensation (o smaku ananasa);
  • średniowczesne: Elsanta, Delicatesse, Dukat (odmiana polska)i Senga Sengana;
  • średniopóźne: Marmolada;
  • późne: Madame Moutot, Elista, Louis Gauthier.

Wyjątkową odmianą tego gatunku owocu jagodowego jest Truskawka Kaszubska, znana także jako kaszëbskô malëna. Terminem tym określa się truskawki uprawiane na Kaszubach – północnym regionie Polski. W 2009 roku Komisja Europejska zarejestrowała Truskawę Kaszubską jako chronione oznaczenie geograficzne. Eksperci uznali, że ta odmiana, dzięki odpowiednim właściwościom gleby oraz klimatowi Kaszub cechuje się specyficznymi właściwościami aromatycznymi. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej określony został obszar, na którym możliwa jest uprawa Truskawki Kaszubskiej. Przy jej produkcji wprowadzono także rygorystyczne procedury jakościowe. 

 

Truskawka Kaszubska

 

Truskawki w kuchni

Tym co z pewnością wpłynęło na popularność truskawek była ich uniwersalność. Mogą być one bowiem spożywane na surowo lub jako przetwory. Swoich wyjątkowych właściwości nie tracą także po zamrożeniu. Co ciekawe z owoców truskawki wytwarza się nie tylko przetwory takie jak dżemy, kompoty oraz mrożonki. Z suszonych liści krzewów można też przygotować wywar na herbatę. Jednak wciąż najpopularniejszym zastosowaniem kulinarnym dla truskawek pozostają desery. Dzięki niepowtarzalnemu smakowi truskawek mamy szansę podkreślić smak wielu ciast, deserów czy koktajli. 

Deser z truskawkami

 

Inne zastosowania truskawek

Owoce truskawki stosowane są także w kosmetologii, będąc składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych m.in. pielęgnacji skóry przesuszonej czy łuszczącej się.  Witaminy i składniki mineralne zawarte w truskawkach wpływają na dobrą kondycję cery i włosów. Z uwagi na swój charakterystyczny i intensywny aromat, truskawki często dodawane są do kosmetyków jako kompozycja zapachowa, bądź wykorzystywane są przy aromatoterapii. Ich miąższ i sok wykorzystywany jest do produkcji maseczek domowej roboty, jak również naturalnych pilingów.

Truskawki owoce jagodowe