maliny - informacje

Maliny

 

Maliny to gatunek roślin z rodziny różowatych, wyróżniany zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców. Ich krzewy dorastają do 2,5 m wysokości i posiadają rozległe podziemne rozłogi. Pędy malin są wydłużone, pokryte drobnymi kolcami i podobnie jak u jeżyn rosną łukowato wyginając się ku ziemi. Białe, zebrane w grona kwiaty kwitną w okresie od maja do sierpnia. Malina jest rośliną wieloletnią, uprawianą chętnie ze względu na smak i prozdrowotne właściwości jej owoców. Już w średniowieczu była hodowana jako krzew owocowy. W trakcie wielowiekowej historii stworzono cały szereg jej odmian.

 

Uprawy Malin

W naturze można spotkać je w lasach, wśród zarośli, a nawet na górskich zboczach poniżej 2000 m n.p.m. Maliny mają jednak duże wymagania glebowe. Powinny też rosnąć w miejscach o małym nasłonecznieniu. Z drugiej strony krzewy malin są bardzo odporne na mrozy. W stanie dzikim występują na terenie Azji oraz w praktycznie całej Europie poza Portugalią i Islandią. W Polsce można je spotkać na całym obszarze. Nasz kraj, z rocznym plonem sięgającym 130 tys. ton jest także największym producentem malin na świecie. Szacuje się, że co piąty owoc tego gatunku pochodzi z Polski.

Odmiany malin

W uprawie znajduje się szereg odmian malin. Są one zazwyczaj mieszańcami międzygatunkowymi. Liczne odmiany owocują na pędach dwuletnich, jednak od niedawna stosowane są w uprawie odmiany owocujące także na jednorocznych.

 

 

Wśród interesujących odmian maliny właściwej możemy wyróżnić:

  • Beskid - o silnym wzroście, owocująca na pędach dwuletnich;
  • Polana - owocująca na pędach tegorocznych i dwuletnich;
  • Polka - polecana do uprawy na zbiór jesienny;
  • Poranna Rosa - o żółtych lub lekko pomarańczowych owocach.

 

krzew maliny

 

Maliny w kuchni

Owoce malin są prostą i jednocześnie smaczną przekąską. Mogą być dodatkiem zarówno do mięs, jak i najbardziej wyszukanych deserów. W każdym przypadku są gwarantem wyjątkowego i bardzo charakterystycznego smaku. Sok z malin, bardzo popularny w Polsce gdzie występuje w formie zagęszczonego syropu, można stosować zarówno zimą - jako dodatek słodzący herbatę, jak i latem - jako bazę do orzeźwiających napojów. Poza sezonem letnim ich wyjątkowy smak może pozostać uchwycony w postaci pysznych dżemów i konfitur.

deser z malinami

 

Inne zastosowania malin

Oprócz właściwości kulinarnych maliny mają także wiele zastosowań leczniczych. Od wieków są bowiem uważane za skuteczny środek leczniczy w przeziębieniach i przemarznięciach. To zastosowanie wynika w szczególność z wysokiej zawartości witaminy C w pochodzącym z nich soku. Maliny mogą też być stosowane w kosmetyce - dawniej odwar z liści malin wymieszany z potażem wykorzystywany był do farbowania włosów na czarny kolor.

maliny pakowane w łubiankach