Porzeczki

Czarne porzeczki to krzewy z rodziny agrestowatych występujące powszechnie w klimacie umiarkowanym. Nie są to rośliny wymagające jeśli chodzi o warunki glebowe oraz hodowlę, dlatego często można je spotkać w przydomowych ogródkach. Owoce rosną na krzewach osiągających wysokość około 2 metrów. Ich korzenie, liście i kwiaty są pokryte licznymi gruczołami wydzielającymi charakterystyczny zapach. 

 

Uprawy czarnych porzeczek

Krainą pochodzenia czarnych porzeczek jest centralna część i północ Europy oraz zachodnie obszary Azji. Zanim ta wyjątkowa odmiana owocu jagodowego trafiła na nasze stoły, jej dziko rosnące krzewy można było napotkać w nadrzecznych olszynach i wilgotnych lasach. Aktualnie występowanie czarnej porzeczki obejmuje niemal wszystkie regiony świata charakteryzujące się dogodnymi do jej wzrostu temperaturami. Właściwości zdrowotne czarnej porzeczki były znane już XVII wieku, kiedy to została okrzyknięta „eliksirem młodości”. Czarna porzeczka jest naturalnym źródłem witaminy C. 

 

krzak porzeczkiOdmiany czarnych porzeczek

Polska jest liderem pod względem produkcji czarnej porzeczki na świecie. Produkowanych jest w niej 57% tych owoców w skali Europy oraz 53% w skali światowej. Każdego roku produkcja polskich porzeczek sięga blisko 100 tys. ton.

Do popularnych odmian tego owocu jagodowego należą:

  • Ceres – szczep o smacznych owocach, zebranych w duże grona, dojrzewających w połowie lipca i  łatwo opadających od gałęzi, odporny na większość chorób;
  • Titania – o owocach średniej wielkości, zebranych w duże grona, dojrzewających w drugiej dekadzie lipca, szczep cechujący się odpornością na niskie temperatury i małą podatnością na choroby;
  • Ojebyn – charakteryzujący się owocami średnich i dużych rozmiarów, dojrzewających w pierwszej połowie lipca, wrażliwy na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

 

Porzeczki w kuchni

Czarne porzeczki w kuchni

Czarne porzeczki są idealną przekąską, świetnie pasują do różnego rodzaju deserów. Stanowią też bazę dla pysznych przetworów. To właśnie z tej odmiany owoców jagodowych w głównej mierze składa się sos cumberland, doskonale uzupełniający smak różnego rodzaju mięs, takich jak dziczyzna, wieprzowina czy jagnięcina. Czarne porzeczki są także podstawą do przyrządzania soków, nalewek oraz likierów, w tym słodkiego likieru owocowego Crème de cassis.

 

 Inne zastosowania czarnych porzeczek

Zastosowanie tego charakterystycznego w smaku owocu jagodowego nie ogranicza się wyłącznie do produktów spożywczych. Czarne porzeczki pomagają też dbać o piękny wygląd. Aktualnie przemysł kosmetyczny coraz chętniej korzysta z unikalnych właściwości tych owoców, dodając ich ekstrakt do kremów, balsamów czy pomadek. Olej z czarnej porzeczki bywa też wykorzystywany przez salony Spa m.in. w zabiegach poprawiających jędrność skóry.

 Porzeczki zastosowania