Borówki

 Borówki są owocem jagodowym, który na przestrzeni ostatnich kilku lat podbił podniebienia konsumentów na całym świecie. Mowa tutaj dokładnie o borówce wysokiej, zwanej także amerykańską. Jest to roślina należąca do wrzosowatych, rosnąca na krzewach mierzących maksymalnie 2 m wysokości, o mocno rozgałęzionych pędach oraz białych kwiatach. Owoce charakteryzują się szczególnymi rozmiarami – są dużo większe od borówki czarnej. Są przy tym zbliżone do niej w smaku, jednak w odróżnieniu od mniejszej kuzynki – nie brudzą sokiem. Borówka amerykańska kwitnie w drugiej połowie maja, a jej owoce dojrzewają od początku lipca do końca września, w zależności od odmiany.

 

Uprawy borówki

Ojczyzną tego popularnego owocu jagodowego są USA. Borówka jest owocem stosunkowo młodym. Jeszcze w XIX wieku na kontynencie amerykańskim występowała na tyle obficie w stanie naturalnym, że jej zbiory w zupełności wystarczyły do zaspokojenia ówczesnego popytu. Dynamiczny rozwój cywilizacyjny oraz gwałtowny wzrost demograficzny stały się przyczyną zwiększenia zapotrzebowania na dziko rosnące owoce jagodowe. Pierwsze próby zaadaptowania borówki pod uprawę kończyły się jednak fiaskiem. Przyczyną były specyficzne wymagania rośliny szczególnie w zakresie kwasowości gleby. Dlatego też borówka amerykańska zagościła na dobre w sadach dopiero w latach 30-tych XX wieku, po wieloletnich staraniach botaników.

Aktualnie ponad 80% upraw borówki znajduje się w Ameryce Północnej, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Co ciekawe – ponad połowa tamtejszych zbiorów trafia do przemysłu przetwórczego, podczas gdy w niemal wszystkich pozostałych częściach świata gatunek ten produkowany jest przede wszystkim z przeznaczeniem na rynek owoców deserowych.

Polska jest największym w Europie oraz trzecim (po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) producentem borówki na świecie. Pierwsze próby hodowli tego owocu w Polsce miały miejsce w 1924 roku. Obecnie 80 procent polskiej produkcji przeznaczonych jest na eksport.

 

Odmiany borówki

Najczęstszym wyróżnikiem dla różnych odmian borówki jest pora dojrzewania owoców. Dzielimy je na wczesne, średnio-późne oraz późne.

Popularnymi odmianami są:

  • Earlublue, Bluetta, Patriot, Dukei Spartan są odmianami dojrzewającymi najwcześniej;
  • Bluejay czy Bluecrop to odmiany średnio-późne,
  • Darrow, Brigitta i Bluegold dojrzewają na samym końcu.

Garść borówek

 

Borówki w kuchni

Borówki znajdują szerokie zastosowanie kulinarne, jako dodatek do dań, koktajli czy deserów. Ponadto, są doskonałym produktem do wyrobu konfitur, dżemów i soków. Świetnie nadają się również jako nadzienie do pierogów, knedli, a także jako dodatek do makaronu. Na bazie tych owoców powstają pyszne likiery, nalewki i wina. Natomiast, najprostsza i najczęściej praktykowana jest konsumpcja świeżych lub suszonych owoców.

Borówki w kuchni

 

Inne zastosowania borówki

Owoce borówki stają się coraz bardziej popularnym składnikiem produktów kosmetycznych, stosowanych na szerszą skalę np. w Korei Południowej czy Ameryce, gdzie nazywane są potocznie „jedzeniem dla skóry”. Z uwagi na zawarte w nich witaminy i minerały są doskonałym składnikiem maseczek odżywczych czy masła do ciała. Brak tak intensywnego zapachu jak u czarnej porzeczki sprawia, iż neutralny aromat takich produktów jest preferowany przez wielu konsumentów. 

Borówki zastosowania