Naukowcy stale badają związki zawarte w truskawkach. Sprawdzają między innymi, czy będą mogły pomóc nam chronić nasze mózgi przed różnymi chorobami.

Czy truskawki mogą pomóc chronić nasze mózgi?

Większość z nas lubi truskawki. To jedne z najpopularniejszych owoców. Świetnie sprawdzają się do przygotowania ciepłych i zimnych deserów. Nadają pyszny smak koktajlom oraz są źródłem mikro i makroelementów – wapnia, fosforu, żelaza, potasu i manganu. Czy to ich jedyne zalety? Okazuje się, że może ich być znacznie więcej!

Badania nad truskawkami

Badania nad truskawkami[1]

Badacze z Instytutu Salka w USA postanowili przyjrzeć się jednemu ze związków przeciwutleniających, który według nich znaleźć można w truskawkach. Jest to fisetyna, która, jak podają naukowcy, zaliczana jest do grupy flawonoli[2], czyli związków, które faktycznie występują w owocach jagodowych[3]. Fisetyna może pomóc w uniknięciu problemów związanych ze starzeniem się mózgu, w tym chorób takich jak Alzheimer. Poza tym sprawdzają również jej wpływ na stres i ograniczanie stanów zapalnych organizmu.

Truskawki na pamięć

Do tej pory udało się ustalić, że fisetyna redukuje problemy z pamięcią u myszy predysponowanych genetycznie do zachorowania na Alzheimera. Obecnie trwają pracę nad sprawdzeniem jak zadziała u osobników, które zapadają na tą chorobę naturalnie. Pierwsze wyniki są obiecujące. Po testach okazało się, że starsze osobniki, którym podawano fisetynę, zachowywały wysoki poziom zdolności intelektualnych, a ich procesy zapalne i poziom stresu były tak niskie, jak u młodszych gryzoni.

Do wykorzystania fisetyny, lub innych związków o działaniu przeciwutleniającym w medycynie jest jeszcze daleka droga. Badania pokazują jednak jak wiele te substancje, zawarte między innymi w truskawkach, mogą mieć jeszcze do zaoferowania.


[1] Zob.: http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/zawarta_w_truskawkach_substancja_utrzymuje_mozg_w_dobrej_formie,10444.html
[2] Ibidem
[3] M. Hoffmann, Charakterystyka i właściwości wybranych owoców jagodowych, Warszawa, 5.04.2017 r. s. 21