Kilka prostych zasad, które pozwolą nam dłużej cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi.

Sezon na owoce jagodowe rozpoczął się na dobre. Są one dosłownie wszędzie i trudno się im oprzeć. Często kupujemy je na zapas by były pod ręką zawsze wtedy, gdy będziemy mieli na nie ochotę. Warto jednak wiedzieć jak je przechowywać by dłużej były świeże.

Uważaj na dojrzałe owoce

Warzywa i owoce należy zjadać kilka razy dziennie, dzięki czemu przez cały dzień organizm otrzymuje naturalne witaminy i składniki mineralne. Większość owoców wydziela jednak etylen. Jest to związek chemiczny, który stymuluje ich dojrzewanie. Co ważne, im dojrzalszy jest owoc tym więcej etylenu zaczyna wydzielać i w konsekwencji zaczyna przejrzewać, a następnie niestety także się psuć. Jeżeli wszystkie owoce przechowujemy razem w lodówce, w jednej szufladzie, pleśń powstała na jednym produkcie może łatwo zaatakować pozostałe. Z tego względu dojrzałe owoce powinno się przechowywać osobno. Szczególnie dużo etylenu mogą wydzielać jabłka, awokado, dojrzałe banany, kapusta, bakłażan, sałata, melony, mango, nektarynki, cebula, gruszki, brzoskwinie, śliwki i pomidory. Dlatego też to na nie powinniśmy szczególnie zwracać uwagę.[1]

Uważaj na dojrzałe owoce

Na szczęście owoce jagodowe wykazują się pewną odpornością na działanie etylenu wytwarzanego przez inne produkty.[2] Są one jednak mniej odporne na rozprzestrzenianie się pleśni.[3] Warto więc zachować ostrożność jeżeli chcemy cieszyć się smakiem truskawek, czarnych porzeczek, borówek i malin jak najdłużej.

Uważaj na dojrzałe owoce

Zasady bezpieczeństwa

  1. Jeżeli chcemy aby nasze owoce były jak najdłużej świeże powinniśmy zwrócić na nie uwagę już przy zakupie. Wybierajmy jedynie te jędrne i nieuszkodzone. Odpowiednio wyselekcjonowane truskawki, maliny, czarne porzeczki i borówki będziemy mogli bez obaw  przechowywać w lodówce do dwóch dni.
  2. Owoce, które zaczęły się psuć powinniśmy od razu wyrzucić. Usunięcie zepsutego fragmentu skórki bądź miąższu nic nie da ponieważ pleśń szybko się rozprzestrzenia i mimo, że jeszcze tego nie widzimy, to prawdopodobnie cały owoc został już zainfekowany i wkrótce pojawi się na nim biały nalot.

Zasady bezpieczeństwa

  1. Równie istotna jest odpowiednia wilgotność. Gdy będzie ona zbyt duża nasze owoce będą szybciej się psuły. Przechowujmy je więc na tacce lub talerzu wyścielonym papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody. Równie ważne jest usuwanie szypułek przed samym spożyciem. Pełnią one funkcję korka, który zabezpiecza owoce przed dostawaniem się do ich wnętrza zbyt dużych ilości wilgoci.
  2. Warto też wiedzieć gdzie w lodówce najlepiej jest przechowywać owoce, w tym owoce jagodowe. Najbardziej odpowiednim miejscem jest dolna szuflada. Panuje tam temperatura około 10 stopni Celsjusza – czyli taka, w której owoce jagodowe czują się najlepiej.

Dzięki przestrzeganiu tych zaleceń nasze truskawki, maliny, borówki i czarne porzeczki na pewno dłużej pozostaną świeże, a w związku z tym dłużej będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i właściwościami.


[1] Zob.: https://kuchnia.wp.pl/tych-owocow-i-warzyw-nie-przechowuj-razem-szybciej-sie-zepsuja-6054908955533953a,
[2] Ibidem,
[3] Zob.: http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-plesn-na-jedzeniu,nId,2381602,