Jak wybierać owoce o najlepszej jakości? Zwróćmy uwagę na to jakie certyfikaty posiadają.

Są świeże, smaczne i odżywcze. Owoce jagodowe mogą cieszyć nasze podniebienia w sezonie oraz poza nim. Jak wybierać owoce dobrej jakości? Zwróćmy uwagę na to jakie certyfikaty posiadają.

Co daje nam certyfikat?

Certyfikat jest wyznacznikiem wysokiej jakości danego produktu. Dlatego sięgając po żywność certyfikowaną mamy pewność, że została ona wyprodukowana zgodnie ze standardami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa. Posiadamy także gwarancje, że gospodarstwo, z którego pochodzi produkt, pozytywnie przeszło serię restrykcyjnych kontroli w obszarze produkcji, zbiorów i przechowywania.

Co daje nam certyfikat?

Owocowe certyfikaty

Certyfikat GLOBAL G.A.P. (Good Agricultural Practice) - to niezależny, dobrowolny  i obecnie najpopularniejszy system zapewniania bezpieczeństwa żywności w produkcji rolnej. Jednym z jego głównych celów jest ograniczenie do niezbędnego minimum stosowania nawozów i środków ochrony roślin. Praktyka ta ma przełożyć się na poprawę stanu naszego środowiska, a także zapewnić jak najdłuższe użytkowanie terenów rolnych.[1] Pośrednio korzystamy na tym także my – konsumenci, ponieważ mamy możliwość nabycia produktów jak najbardziej zbliżonych właściwościami i składem do naturalnych. O tym, czy kupowane przez nas owoce posiadają certyfikat GLOBAL G.A.P., możemy dowiedzieć się z opakowania. Na produkcie nie znajdziemy logo Global G.A.P, lecz powinien być na nim umieszczony 13-sto cyfrowy numer (GGN) identyfikujący gospodarstwo, z którego pochodzi dany produkt. Po jego wpisaniu na stronie www.database.globalgap.org uzyskamy szczegółowe informacje.

Owocowe certyfikaty

System IPO – (Integrowana produkcja owoców) to nowoczesny system jakości żywności pochodzenia roślinnego. Szczególną uwagę zwraca się w nim na  ochronę środowiska i zdrowie ludzi - produkcja integrowana nakazuje producentom do minimum ograniczać użycie środków ochrony roślin (ŚOR).[2]

Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z IP (Integrowanej Produkcji) jest certyfikat i zastrzeżony znak IP. Jednak nie wszystkie gatunki owoców i warzyw mogą być certyfikowane. IPO dotyczy  przede wszystkim porzeczek czarnych i czerwonych, malin, borówki wysokiej, truskawek, jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń, moreli, agrestu i wiśni.[3]

Standard „30 minut” – to nowy, wyższy standard zbioru borówki wysokiej, opracowany i wdrożony w Polsce. Polega na schłodzeniu owoców zaraz po zerwaniu. Proces ten musi odbyć się w czasie nie dłuższym niż 30 minut, stąd jego nazwa. Dojrzałe i nieuszkodzone owoce są ręcznie segregowane i magazynowane w przezroczystych pojemnikach, co ułatwia wstępną kontrolę. Następnie umieszczane są one w większych skrzyniach i szybko transportuje się je do sortowni, w których są schładzane. Tu raz jeszcze wybiera się najlepsze spośród nich. Z sortowni owoce trafiają do chłodzonej przechowalni, w której oczekują na transport do konsumentów.[4] Dzięki temu otrzymujemy borówki dłużej zachowujące świeżość, bardziej jędrne i soczyste.

Owocowe certyfikaty

Wszystkie stosowane w Europie standardy produkcji i certyfikaty mają na celu wyprodukowanie owoców wysokiej jakości. Sadownicy pracują nad tym by ich produkty charakteryzowały się najlepszym smakiem oraz by jak najdłużej zachowywały świeżość. W efekcie konsumenci – czyli każdy z nas – może cieszyć się doskonałej jakości europejskimi owocami jagodowymi.


[1] Zob.: http://www.haccp-polska.pl/globalGAP.html i http://freshmazovia.com/uslugi/globalgap/
[2] Zob.: http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Integrowana-produkcja-roslin
[3] Ibidem.
[4] Zob.: http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/polish_berry_cooperative_promuje_nowy_wyzszy_standard_zbioru_borowki_video,8997.html