Uprawa roślin takich jak truskawki czy maliny nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że delikatne owoce są wrażliwe na dużą wilgotność, niskie temperatury czy choroby. O takie uprawy trzeba szczególnie dobrze dbać.

Małe powierzchnie

Na niewielkim terenie możemy posadzić truskawki czy maliny do swojego użytku. Sadzonki
w ziemi umieszczamy wiosną. Musimy pamiętać, żeby teren był odchwaszczony. Po posadzeniu truskawek powinniśmy też dbać o regularne pielenie grządek. Przy niewielkich uprawach na własny użytek możemy rośliny opryskać wyciągiem z cebuli, który działa przeciwgrzybiczo. Opryski zaczynamy od momentu, gdy rośliny zaczynają kwitnąć.

Czyli o produkcji owoców jagodowych

Duże plantacje

W przypadku sadzenia owoców jagodowych na dużą skalę także musimy pamiętać
o uprzednim odchwaszczeniu terenu. W tym wypadku warto jednak zastosować ściółkowanie, na przykład za pomocą agrotkaniny. Stosuje się ją przed sadzeniem roślin. Rozkładamy ją na polu i mocujemy do ziemi, następnie nacinamy w „X” w miejscach, gdzie mają być posadzone truskawki.  Tam umieszczamy sadzonki. Zamiast agrotkaniny można zastosować też słomę z żyta lub pszenicy. Rośliny powinny znajdować się około 30-35 cm od siebie w rządkach oddalonych o około 50 - 60 centymetrów. Ściółkowanie na glebach piaszczystych zapewni wilgotność, a na terenach z cięższymi glebami ochroni przed wyższymi temperaturami.

Jakich terenów unikać?

Na pewno nieopłacalne będzie sadzenie roślin takich jak truskawka, w nieckach terenu i na stromych zboczach. W zagłębieniach terenu mogą tworzyć się zastoiska mrozowe, w których rośliny nie przetrwają zimą. Strome zbocza zaś sprzyjają podmywaniu roślin w trakcie deszczu. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie roślin na możliwie jak najbardziej płaskim terenie.

Czy opłaca się pryskać?

W przypadku dużych plantacji konieczną inwestycją będzie zakup środków ochrony roślin. Truskawki czy maliny podatne są na choroby wywoływane przez grzyby, które mogą zdziesiątkować uprawę. Schorzenia te bardzo często atakują owoce i powodują, że przestają być przydatne do spożycia. Niebezpieczne dla roślin mogą być też owady, które żerują przede wszystkim na liściach. W ich przypadku, opryski stosujemy w momencie zaobserwowania szkodników. Niektórym chorobom grzybiczym, takim jak szara pleśń, musimy zapobiegać przed wystąpieniem objawów i pryskać rośliny prewencyjnie, od razu, kiedy rozpoczynają kwitnienie.

Czynniki wpływające na jakość uprawy

Czynniki wpływające na jakość uprawy

Jest kilka czynników, które mogą nam pomóc zwiększyć opłacalność naszej inwestycji. Trzeba pamiętać, że na ilość i jakość owoców, jakie otrzymamy wpływa m.in. jakość ziemi, na której posadzone są sadzonki i poziom nasłonecznienia. Gleba przede wszystkim nie może być zbyt kwaśna. Aby nie dopuścić do jej wyjałowienia, powinno się stosować płodozmian, jak również dokładnie ją odchwaszczać. Szkody może przynieść także nieodpowiednie nawożenie zaraz po posadzeniu, dlatego z każdym nawozem powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.

Zarówno duże jak i małe uprawy owoców jagodowych mogą być opłacalne pod warunkiem, że będziemy o nie dbać. Odpowiednie nawożenie, stałe odchwaszczanie, stosowanie płodozmianu i stałe nawadnianie plantacji to dobra droga do sukcesu.