Truskawki, maliny, borówki i czarne porzeczki to jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych. Pełne smaku, słodyczy, prosto z krzaczka w ogródku lub ze sklepowej półki. Często kojarzą się nam z dzieciństwem. W zimie ich smak przybliża ciepłe lato. Świeże lub w przetworach - zawsze pyszne. Ale co więcej o nich tak naprawdę wiemy?

13.JAGODY Skąd wzięły się truskawki1

Kto wymyślił truskawki?

Truskawka wcale nie jest wytworem natury, lecz botaników. Do jej powstania przyczynił się smakosz poziomek – król Francji Ludwik XIV, który zlecił jej stworzenie botanikowi Antoine’owi Duchesne.  W wyniku skrzyżowania dwóch odmian amerykańskich poziomek - wirginijskiej i chilijskiej uzyskał on w efekcie pierwszą truskawkę. Z końcem XVIII w. truskawki zaczęli już uprawiać także Anglicy. Z powodu wysokiej ceny dostępne były początkowo tylko na królewskich dworach i podawane w towarzystwie szampana jako rarytas. W sklepach po raz pierwszy pojawiły się w 1830 roku. 

Najlepszy afrodyzjak

Od zawsze truskawki uważane były za afrodyzjak. Znalazły się na liście 12 afrodyzjaków publikowanej przez National Geographic. Ze względu na czerwony kolor i kształt przypominający serce, stały się symbolem greckiej bogini miłości - Wenus. We Francji gotowało się dla nowożeńców zupę z truskawek. Do dziś uważa się, że jeśli zakochani zjedzą dwie połówki truskawki, gorące uczucie połączy ich na zawsze.

Więcej witaminy C niż cytrusy

Według danych USDA (National Nutrient Database) truskawki posiadają więcej witaminy C niż grejpfruty i pomarańcze. Warto jeść je w niewielkich porcjach wraz z innymi owocami i warzywami. Spożywając je kilka razy dziennie dostarczamy organizmowi naturalne witaminy, składniki mineralne i flawonoidy. Jest to szczególnie ważne dlatego, że niektórych witamin, w tym witaminy C, organizm nie potrafi gromadzić i trzeba je sukcesywnie dostarczać wraz z pożywieniem.

Czy truskawki wybielają zęby?

Powszechnie uważa się, że truskawki wybielają zęby i można je myć tymi właśnie owocami. Jak pokazały badania Dr So Ran Kwon - naukowca z University of Iowa, jest to tylko mit. Zęby wizualnie stają się bielsze, ponieważ usuwane są powierzchniowe zabrudzenia i płytka nazębna. Niestety intensywne stosowanie takiego rozwiązania mogłoby być dla zębów szkodliwe, z uwagi na występujący w owocach kwas cytrynowy. Dlatego też, o ile spożywanie truskawek jest jak najbardziej zdrowe i korzystne dla naszego organizmu, nie zaleca się ich stosowania jako zamiennika pasty do zębów.

Polska w czołówce eksporterów

Pod względem wielkości zbiorów truskawek Polska, z plonami liczącymi ok 200 tys. ton (Eurostat) zajmuje trzecie miejsce w Europie. Niekwestionowanymi liderami są w tym zakresie  Turcja (376 tys. ton) i Hiszpania (344 tys. ton). Na te trzy państwa przypada ponad 50% europejskiej produkcji truskawek. Wśród pierwszej dziesiątki europejskich producentów znajdują się także kolejno: Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Szwecja, Austria, Finlandia
i Czechy.

13.JAGODY skąd się wzięły truskawki2

Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się smakiem tych wyjątkowych owoców i jednocześnie czerpać z ich dobroczynnych właściwości. Jedzone same czy jako dodatek do potraw, zawsze będą wyśmienite i przyniosą organizmowi wiele korzyści.