Nie każdy ma dostęp do działki czy dużego ogrodu, w którym mógłby uprawiać owoce jagodowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby truskawki, maliny, borówki czy porzeczki hodować na balkonie lub w małym przydomowym ogródku.

Jakie warunki muszą być spełnione

Aby rozpocząć uprawę owoców na balkonie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Najważniejszym z nich jest nasłonecznienie przestrzeni, w której krzewy owocowe będą rosnąć. Szacuje się, że rośliny powinny mieć dostęp do światła słonecznego co najmniej przez pięć godzin dziennie. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego nasłonecznienia, plony z naszego balkonowego ogródka mogą nie być zadowalające. W przypadku uprawy przed domem sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ o ile na posesji bądź w bliskiej okolicy nie rosną duże drzewa zasłaniające światło, nasze rośliny będą miały idealne warunki
i wystarczającą ilość promieni słonecznych.

7.JAGODY jagody na balkonie

Dobór pojemników i ich rozmieszczenie

Ważnym elementem uprawy owoców w warunkach balkonowych jest dobranie odpowiednich pojemników i doniczek, w których nasze plony będą dorastać. Ze względu na ograniczone możliwości przestrzenne, warto zaopatrzyć się w skrzynki, które pomieszczą kilka roślin. Pojedyncze doniczki niestety zajmą więcej miejsca przy mniejszej ilości krzewów. Skrzynki możemy ułożyć wzdłuż ściany, bądź też jeżeli barierka przepuszcza odpowiednią ilość światła słonecznego, bezpośrednio przy niej. Dzięki temu zagospodarujemy całe wolne miejsce, przy czym będziemy mieć bezproblemowy dostęp do roślin. Poza podłogą mamy do wykorzystania sporo innej przestrzeni. W przypadku niskich krzewów owocowych, takich jak truskawka czy malina, na ścianach można zamontować odpowiednie półki, na których znajdzie się miejsce dla kilku kolejnych doniczek. Na rynku dostępne są także podwieszane konstrukcje, które bez problemu możemy zamontować na zewnętrznej stronie balustrady. Przy montażu półek musimy jednak pamiętać, aby nie zasłonić światła dla owoców, które znajdują się poniżej.

W przypadku przydomowego ogródka sytuacja wygląda podobnie. Możemy zagospodarować każdą wolną przestrzeń. Pojemniki z roślinami ustawione wzdłuż ogrodzenia oraz ściany domu nie tylko dostarczają świeżych owoców, ale także pięknie się prezentują. Nasz ogródek będzie po prostu ładniejszy. Oczywiście na zewnętrznych ścianach domu także możemy przykręcić półki na donice. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie parapetów, na których możemy ustawić pojemniki. Możliwości jest zatem mnóstwo.

7.JAGODY jagody na balkonie 2

W czym sadzić, czyli odpowiedni dobór gleby

W przypadku owoców jagodowych, najlepszym rozwiązaniem jest ziemia ogrodowa. Jest ona dostępna we wszystkich sklepach, które prowadzą sprzedaż artykułów ogrodniczych. Warto z ziemią zmieszać kompost - idealny nawóz naturalny, bardzo pomocny przy uprawie roślin w warunkach balkonowych.

Warto więc pokusić się o przygotowanie w swoim domu własnego balkonowego ogródka i mieć łatwy dostęp do świeżych owoców, kiedy tylko mamy na nie ochotę.