Poznaj proste i tanie sposoby ochrony Twoich domowych upraw.

Zgnilizna korzeni i korony truskawki, fuzaryjne więdnięcie truskawek lub antraknoza truskawek – brzmi strasznie, lecz plantatorzy doskonale wiedzą jak im przeciwdziałać. Poniżej kilka łatwych sposobów ochrony domowych upraw, które nie przysporzą większych problemów nawet poczatkującym działkowiczom.

6. Truskawki w domowym ogrdku 1

Choroby systemu korzeniowego

To coraz powszechniej występujące zagrożenie. Werticilioza, antraknoza truskawki, czerwona zgnilizna korzeni oraz fuzaryjnym więdnięcie to dokładne nazwy tych schorzeń.[1] Sposoby obrony przed nimi warto poznać nawet jeżeli nasza uprawa ogranicza się do kilku doniczek na balkonie. Nie chcemy przecież, aby praca, którą wkładamy w pielęgnację roślin, poszła na marne. Tym bardziej, że często poświęcamy jej całe nasze serce, a świeże truskawki nie dość, że wyśmienicie smakują, to jeszcze są ważnym składnikiem diety. Wymienione choroby rozprzestrzeniają się wraz z rozwinięciem się w ostatnich latach w Europie handlu sadzonkami kilku odmian truskawek, takich jak Elsanta, Honeoye, Onebor, Salut, Elkat, Camarosa[2]. Aby ograniczyć występowanie chorób systemu korzeniowego należy więc w trakcie zakupu materiału nasadzeniowego zwrócić uwagę na jego jakość i pochodzenie zaś przy zakupie sadzonek z innych krajów należy upominać się o certyfikat zdrowotności. Poza tym eksperci zalecają wybieranie odmian bardziej odpornych i tolerancyjnych, ściółkowanie i stosowanie nawożenia NPK (azotem, fosforem i potasem).

Choroby liści

Warto też chronić swoją domową uprawę przed białą i czerwoną plamistością liści truskawki. Chorobie można zapobiegać. W przypadku plamistości białej odporność na nią wykazują odmiany: Dukat, Hokent, Marduk. Porażone liście truskawek należy szybko zniszczyć, a chore truskawki opryskać specjalnym preparatem[3]. Chcąc ustrzec się przed plamistością czerwoną należy wybrać odmiany Elkat, Senga, Sengana, które są bardziej odporne. W przypadku wystąpienia choroby postępujemy identycznie jak poprzednio. Dostępna jest także gama preparatów, które pomogą nam wyleczyć owoce[4].

6. Truskawki w domowym ogrdku 2

Bezpieczny wybór

Mimo, iż truskawki są dosyć tolerancyjnym owocem w zakresie uprawy, to niestety nieprawidłowa ich pielęgnacja może doprowadzić do wystąpienia różnych chorób. Podobnie jak przy zakupie owoców do spożywania, również w przypadku wyboru sadzonek, najlepiej wybierać te ze sprawdzonych miejsc, posiadające stosowny certyfikat. Zakup zdrowych i kwalifikowanych sadzonek, stosowanie zrównoważonego nawożenia azotowego i częste doglądanie roślin powinny sprawić, że nasza domowa uprawa będzie łatwiejsza, przyjemniejsza i bardziej owocna.


[1] Zob.: http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/potencjalne_zagrozenia_na_plantacjach_truskawki_w_nowym_sezonie,8721.html

[2] Zob.: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2236

[3] Zob.: http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/ochrona-roslin-szkodniki-i-choroby-roslin/choroby-truskawek-biala-plamistosc-lisci-truskawek-objawy-i-zwalczanie-chorob-truskawek,14_2212.html

[4] Zob.: http://doradztwosadownicze.pl/choroby-typu-plamistosci-truskawek/