Owoce jagodowe ze sklepu czy kupowane na rynku? Które z nich będą lepsze?

Owoce dostępne w sklepie wcale nie muszą być gorsze od tych dostępnych na rynku. Oto kilka rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć aby wybrać tanie i dobre owoce jagodowe.

Owoce, a pestycydy

Wiele osób uważa, że najbezpieczniej kupować owoce pochodzące z upraw ekologicznych, ponieważ są one wolne od przemysłowych pestycydów, które uchodzą za „szkodliwe dla naszego zdrowia”. Czy mają oni rację? Otóż nie, ponieważ środki ochrony roślin stosuje się w każdej uprawie prowadzonej na większą skalę - nawet w uprawie ekologicznej. Pełnią one rolę lekarstwa i zabezpieczenia dla roślin. Bez nich plantacje mogłyby się nie utrzymać, a rośliny narażone byłyby na szereg chorób i szkodników. Pestycydy, jeżeli są prawidłowo stosowane, nie stanowią zagrożenia dla ludzi[1].

Produkty spożywcze, nim zostaną dopuszczone do sprzedaży, podlegają ścisłej kontroli dotyczącej ich zawartości. Dotyczy to także owoców i warzyw. Procesem kontrolnym zajmują się zarówno instytucje Unii Europejskiej (m.in. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności), jak i krajowe (w Polsce jest to Państwowa Inspekcja Sanitarna – Sanepid i Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa)[2]. Normy bezpieczeństwa w tym zakresie są niezwykle restrykcyjne, dlatego też powinniśmy być spokojni wybierając owoce ze sklepów. Zresztą same pestycydy również podlegają kontroli i ich poszczególne rodzaje muszą posiadać zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, wystawiane w każdym kraju przez upoważnioną do tego instytucję. W Polsce na przykład jest to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2.Gdzie najlepiej kupowa owoce jagodowe 1

Zdrowo i tanio w supermarkecie

Decydując się na zakup owoców w markecie warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam wybrać produkty nie tylko tańsze, ale również o lepszej jakości i zachowujące dłużej świeżość. Warto wiedzieć, że duży wpływ na cenę owoców ma koszt ich transportu i przechowywania. Dodatkowo, jeśli przewóz odbywa się w niekorzystnych warunkach, to również ma to przełożenie na stan owoców. Dlatego też lepiej decydować się na owoce pochodzące z upraw lokalnych bądź europejskich. Wówczas mamy pewność, iż czas ich podróży nie powinien negatywnie wpłynąć na jakość, cenę, a także smak. Należy też zdawać sobie sprawę, że im dłużej owoc jest transportowany, tym większe ryzyko utraty wartościowych składników odżywczych i smaku.

Certyfikowane to znaczy bezpieczne

Kupując owoce jagodowe w sklepach warto także zwrócić uwagę na certyfikaty jakości. Wybierając te pochodzące z certyfikowanych upraw mamy pewność, że zostały one poddane szczegółowej kontroli i charakteryzuje je wysoka jakość i bezpieczeństwo. Uważajmy też na foliowe opakowania. Gdy owoce są w nich szczelnie zamknięte bez dostępu do powietrza, zwiększa się szansa na zawilgocenie owoców. W takich warunkach szybciej pojawią się na nich bakterie i pleśń.

Co warto wiedzieć o targach i bazarach?

Przede wszystkim nie warto kupować owoców na stoiskach znajdujących się w okolicach ruchliwych ulic. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Polsce (Sanepid) ostrzega, że na owocach z takich miejsc mogą osadzać się kurz i metale ciężkie pochodzące, m.in. ze spalin samochodów[3]. Jeżeli odwiedzamy targ porozmawiajmy ze sprzedawcami i dowiedzmy się czegoś o sprzedawanych przez nich owocach jagodowych. Kupując je od osób, które mają wiedzę o oferowanych przez siebie produktach zwiększamy szansę na uzyskanie ich z pierwszej ręki – czyli bezpośrednio od sadownika. Aby zaoszczędzić warto rozważyć też pójście na bazarek pod koniec dnia targowego. Oczywiście istnieje ryzyko, że wiele interesujących nas produktów zostanie już przebrana, ale z drugiej strony sprzedawcom zależy na pozbyciu się wszystkiego, co ze sobą przywieźli i dlatego często oferują dobry towar po niższych cenach.

2.Gdzie najlepiej kupowa owoce jagodowe 2

Maksymalizacja korzyści

Aby kupować wysokiej jakości a jednocześnie tanie owoce jagodowe warto zwrócić uwagę na miejsce ich produkcji. Poza tym, jeżeli zdecydujemy się na te z bazarku i posiadamy swój koszyczek lub łubiankę, nie dopłacimy za opakowanie. Warto także kupować owoce jagodowe w szczególności wtedy, gdy jest na nie sezon. W przypadku truskawek jest to czerwiec, maliny królują w lipcu i sierpniu, czarne porzeczki w lipcu, a borówki nawet od kwietnia do września. W wymienionych okresach są one nie tylko tańsze i łatwiej dostępne, lecz także charakteryzują się lepszymi walorami smakowymi[4].

2.Gdzie najlepiej kupowa owoce jagodowe 3


[1] Zob.: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1672234,1,material-informacyjno-edukacyjny.read
[2] Ibidem
[3] Zob.: http://www.nto.pl/styl-zycia/zdrowie/art/4436329,uwazaj-gdzie-kupujesz-owoce-i-warzywa,id,t.html
[4] Zob.: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/sezon-na-owoce-kiedy-ile-i-jakie-jesc-najlepiej.html