Nie każda herbata owocowa zasługuje w rzeczywistości na tę nazwę. Jak możemy to sprawdzić?

Nie każda herbata owocowa zasługuje w rzeczywistości na tę nazwę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które zamiast prawdziwych owoców, bądź ich ekstraktu zawierają jedynie  sztuczny aromat. Dlatego przed zakupem herbaty warto zapoznać się z jej składem, aby wybrać najlepszą.

Prawdziwe herbaty owocowe nie zawierają w składzie liści krzewu herbacianego i zrobione są z suszonych lub liofilizowanych owoców bądź z owocowego suszu. To przede wszystkim tych składników powinniśmy szukać na etykiecie. Do jednych z najpopularniejszych  herbat owocowych należą herbaty z owoców jagodowych – m.in. malinowe i z czarnych porzeczek. Często możemy się też spotkać z naparem z borówki.

Herbaty z suszonych owoców jagodowych

Co ważne, herbaty z owoców są bogate w witaminy. Oczywiście ich zawartość jest mniejsza niż w świeżych owocach, lecz także znacząca. Na uwagę zasługują herbaty owocowe, których susz powstał w procesie liofilizacji (proces usuwania wody z zamrożonego produktu). Uzyskane w ten sposób herbaty zachowują większość wartości odżywczych[1]. Herbata malinowa i z czarnych porzeczek polecana jest na przykład przy przeziębieniach lub po prostu w trakcie chłodniejszych dni, ponieważ zawarta w owocach jagodowych witamina C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu systemu immunologicznego. Do przygotowywania herbat świetnie nadaje się również czarna porzeczka. Owoce porzeczki mają bogaty skład chemiczny i są zasobne w wiele cennych dla zdrowia składników i witamin, w tym w duże ilości witaminy C, PP i E. Warto więc sięgać po herbaty z owoców jagodowych, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety.

Czy herbata owocowa jest naprawę owocowa

Którą herbatę wybrać?

W sklepach znajdziemy herbaty w torebkach, sypane oraz w wersji instant. W przypadku napojów instant należy zachować szczególną ostrożność ponieważ często zawierają one sztuczne barwniki oraz znaczną domieszkę cukru. Ponadto niektóre z nich mogą posiadać mniejszą ilość wartościowych dla organizmu składników w porównaniu z napojami z suszonych owoców. Z zasady bardziej wartościowe są herbaty sypane, co nie znaczy, że zawsze tak jest.

Herbaciana instrukcja obsługi

Herbatę owocową należy parzyć inaczej niż herbatę czarną. Jeżeli chcemy cieszyć się jej doskonałym smakiem i zawartymi w niej witaminami powinniśmy zalać ją wodą o temperaturze ok. 95 stopni, przykryć i odstawić na około 10 minut. W tym czasie wysuszone owoce wchłoną wodę i pozwolą jej wyciągnąć z siebie cenne aromaty i składniki. Po zaparzeniu herbaty owoce należy usunąć, aby napój nie nabrał gorzkiego, bądź cierpkiego smaku. Należy także pamiętać, że herbat owocowych nie powinno się parzyć ponownie.

1. Czy herbata owocowa jest naprawd owocowa 2

Moja własna herbata owocowa

Herbaty owocowe można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wybrać ulubione owoce jagodowe, wysuszyć je na słońcu lub w piekarniku, a następnie pokruszyć i wsypać do słoika. Warto przechowywać je w miejscu, które zapobiegnie dostaniu się wilgoci. Tak przygotowana herbata smakuje doskonale a dodatkowo sami możemy trochę poeksperymentować i pobawić się w odkrywanie nowych i zaskakujących połączeń smakowych.

1. Czy herbata owocowa jest naprawd owocowa 3

 


[1] http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/liofilizacja