W przypadku dużych upraw owoców jagodowych opryskiwanie ich jest koniecznością. Nie oznacza to jednak, że są one niebezpieczne dla konsumentów. Wręcz przeciwnie. Należy jednak pamiętać, aby kupować je od zaufanych producentów, którzy używają zarejestrowanych środków ochrony roślin. Wtedy ich pozostałości na owocach gotowych do spożycia będą minimalne i nieszkodliwe.

truskawki

Pryskane oznacza chronione

Oczywistą zaletą oprysków jest ochrona samych roślin przed chorobami i szkodnikami. Jest jednak jeszcze jedna zaleta - ochrona człowieka przed jedzeniem chorych owoców. Na przykład pleśń, która tworzy się na owocach jest dla człowieka toksyczna. Według badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, spożywanie truskawek zaatakowanych przez pleśń jest o wiele bardziej niebezpieczne niż spożywanie owoców z pozostałościami środków ochrony roślin.

Wybierajmy świadomie

Choroby atakujące rośliny mogą nie tylko zdziesiątkować plony, lecz także być zagrożeniem dla nas - konsumentów. Dlatego podczas zakupów w sklepie lub na rynku warto dokładnie przyjrzeć się owocom i sprawdzić w jakim są stanie.

Najczęściej spotykaną chorobą jest szara pleśń atakująca łodygi, owoce, kwiaty i liście owoców jagodowych, a przede wszystkim truskawek. Jest ona widoczna gołym okiem  postaci szarego meszku, który pokrywa owoce.

Kolejną chorobą, często dotykającą uprawy truskawek jest również biała plamistość. Na liściach i owocach pojawiają się jasno szare plamy otoczone brązowo - czerwoną obwódką. Zdecydowanie częściej występuje, gdy pogoda w sezonie jest deszczowa i panuje wilgoć.

Skórzasta zgnilizna owoców nie pozwala nawet na to, żeby truskawka dojrzała. Atakuje zielone jeszcze owoce, które stają się brązowe i twarde. Niektórym owocom udaje się jednak dojrzeć. Nie są jednak czerwone, lecz białe i nie powinno się ich jeść!

Certyfikowane produkcje

Dużo łatwiejsze jest wybieranie owoców pochodzących z certyfikowanych upraw. Jednym z uznanych certyfikatów jest GLOBAL G.A.P. Wyznacza on  standard tzw. Dobrej Praktyki Rolniczej i reguluje cały proces produkcji, w tym również rodzaj stosowanych nawozów i środków ochrony.

Nie mniej ważne jest mycie owoców przed każdym spożyciem. Przy czym nie chodzi tylko o ewentualne pozostałości oprysków. Jest to dobra praktyka pozwalająca pozbyć się z roślin resztek ziemi oraz oddalić ryzyko zarażenia się chorobami lub pasożytami, które mogły zaatakować owoce w trakcie transportu lub później.

Certyfikowane produkcje