Niebieskie, czarne i intensywnie czerwone. Są niesamowicie smaczne, pięknie pachną i wprost idealnie komponują się z ciastami i deserami. Wielu smakoszy wręcz nie może doczekać się sezonu ich sprzedaży. Nic dziwnego – bez nich nasza dieta byłaby uboższa o duży zestaw składników odżywczych i witamin. 

Mowa o owocach jagodowych, wśród których prym wiodą truskawki, maliny, czarne porzeczki i borówki. Nie powinno być dla nikogo odkryciem, że regularne jedzenie owoców pomaga w codziennej trosce o zdrowie, a włączenie kwartetu tych owoców w codzienne menu idealnie służy temu celowi.

Kto wiedzie prym w uprawie owoców jagodowych

Owocowa potęga nad Wisłą

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: na Starym Kontynencie w ścisłej czołówce producentów owoców jagodowych znajduje się Polska. W Unii Europejskiej jest ona m.in. liderem w produkcji malin. Spośród krajów Wspólnoty posiada także największe zbiory borówki wysokiej oraz porzeczki. W przypadku truskawek unijnym liderem jest Hiszpania.

W Polsce największe plantacje malin znajdują się na Lubelszczyźnie. Z ich uprawy, podobnie jak z upraw truskawek i porzeczek, słynie szczególnie powiat kraśnicki. Truskawki są też domeną Kaszub – to pochodząca z tego regionu Pomorza truskawka kaszubska promowała Polskę w Parlamencie Europejskim oraz była rozdawana kibicom podczas Euro 2012 i gościom targów EXPO 2015 w Mediolanie.

Najwięcej porzeczek “made in Poland” produkuje się w województwie lubelskim. Ponadto pod kątem jej uprawy wyróżniają się centralne województwa: mazowieckie i łódzkie. Spośród gatunków borówek w kraju nad Wisłą uprawia się tylko borówkę wysoką. Jej produkcja jest rozproszona: duże plantacje znajdują się na Pomorzu, Podlasiu, w rejonie grójeckim oraz na Lubelszczyźnie.

Owocowa Wspólnota

Owoce jagodowe są też wizytówką całego Starego Kontynentu. Aż 98 proc. światowej produkcji czarnej porzeczki przypada na Europę (z uwzględnieniem Rosji). W obrębie Unii Europejskiej tuż za Polską, choć ze znacznie skromniejszą wielkością produkcji, plasują się: Austria, Francja, Wielka Brytania oraz Dania.

Na kontynencie europejskim zbiera się też 75 proc. światowej produkcji malin. Poza Polską przodują w tym takie kraje członkowskie Unii jak: Wielka Brytania (która promuje tunelową uprawę tych owoców, co uniezależnia ich zbiory od warunków pogodowych), Hiszpania, Bułgaria i Niemcy.

W Europie skupia się także ¼ światowej podaży truskawek. Mianem lidera szczyci się Hiszpania z siecią plantacji utkaną nad Atlantykiem. Próbują ją dogonić Polska, a także Niemcy (z centrami uprawnymi zlokalizowanymi w Dolnej Saksonii, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii), Wielka Brytania i Grecja.

W produkcji borówki wysokiej Europa nie może jeszcze pochwalić się imponującym wynikiem (jedynie 13 proc. łącznej produkcji światowej). Na tym polu, oprócz Polski, rywalizują ze sobą również Niemcy, Holandia, Hiszpania i Szwecja.

JAGODY europa owocami stoi

 Świadoma Europa

Polska, jako wiodący producent owoców jagodowych w skali Europy, czuje się w obowiązku propagować spożycie tych zdrowych produktów nie tylko wśród własnych mieszkańców. Do regularnego jedzenia truskawek, malin, porzeczek i borówek zachęca także obywateli Austrii, Szwecji, Finlandii czy Czech, czyli krajów, w których nie są one akurat uprawiane na dużą skalę.

Prowadzona przez nasz kraj kampania informacyjno-promocyjna przynosi już pozytywne rezultaty. Według badania Pretendent przeprowadzonego na przełomie 2015 i 2016 roku wśród mieszkańców tych czterech państw nastąpił 10 proc. wzrost spożycia owoców jagodowych przez konsumentów. Ponadto o ok. 3 proc. poprawiła się społeczna świadomość na temat korzystnego wpływu tych owoców na zdrowie.

Zapoznanie europejskich konsumentów, zwłaszcza tych, którzy pochodzą z mniej „owocoproduktywnych” krajów, z wysoką jakością i bogactwem owoców jagodowych to jedna z dróg do wzmocnienia pozycji  Unii Europejskiej w rankingach światowej produkcji.