Owoce jagodowe, czyli truskawki, maliny, borówki i czarne porzeczki w sezonie często goszczą na naszych stołach - jako składniki deserów i innych potraw, lub samodzielnie - zjadane bez żadnych dodatków. Dobrze jest włączać je do jadłospisu przez cały rok, ponieważ zróżnicowana i zbilansowana dieta to najlepsze źródło substancji odżywczych.

JAGODY sekretne życie malin i truskawek

 

Tajemniczy przybysz

Skąd w ogóle wzięła się truskawka? Otóż prawdopodobnie pierwsza truskawka wyrosła całkowicie przypadkowo. Owoce te wcale nie towarzyszą nam od dawna. Po raz pierwszy jej owoce pojawiły się w połowie XVIII wieku i powstały w wyniku skrzyżowania się dwóch dzikich gatunków amerykańskich: poziomki chilijskiej i wirginijskiej.

Dzisiaj truskawki rosną w wielu rejonach kuli ziemskiej. Najczęściej uprawiane są w klimacie umiarkowanym. Dobrze też radzą sobie w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Owoce rosną na niskich krzakach, chociaż można też hodować krzewy pnące, które dodatkowo pełnią ozdobną rolę. Truskawki wyrastają z niewielkich, białych kwiatów. Jest wiele odmian tych owoców, różniących się wyglądem i smakiem.

Co kryje się w truskawce?

Truskawki są źródłem wielu cennych substancji. A do tego mają niską wartość energetyczną, czyli zawierają mało kalorii. Co dokładnie znajdziemy w truskawce? Przede wszystkim witaminy. Dużą ilość witaminy C oraz szereg witamin z grupy B w tym B1, B2 oraz witaminę PP. Warto pamiętać, że niektórych witamin, takich jak witamina C, organizm nie potrafi gromadzić i trzeba dostarczać je sukcesywnie. Można to zrobić poprzez częste spożywanie warzyw i owoców, w tym owoców jagodowych. Nie można też zapominać o składnikach mineralnych. Truskawki są ważnym składnikiem diety aktywnego człowieka, ponieważ zawierają żelazo i fosfor. Oprócz tego są źródłem magnezu, potasu, żelaza, cynku, jodu i miedzi oraz błonnika.

W owocach jagodowych występują dwie ważne grupy związków fenolowych. Pierwsza z nich to flawonoidy, wśród których wyróżnia się antocyjany, flawonole i proantocyjanidyny, natomiast druga to kwasy fenolowe. W organizmach żywych pełnią one istotną rolę fizjologiczną.

sekretne życie malin i truskawek

 

Malina dla Rzymianina

Maliny towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Do Europy trafiły prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Ich nazwa gatunkowa „idaeus” pochodzi od góry Ida znajdującej się w tamtym regionie świata, gdzie wówczas rosły. Dla Rzymian maliny były uzupełnieniem prowiantu w czasie wypraw. I to właśnie oni je rozpowszechnili na Starym Kontynencie.

A co kryje się w ich wnętrzu? Maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy. Cechują się szczególnie wysoką zawartością błonnika pokarmowego (pektyny) oraz zawierają mnóstwo witamin i minerałów - z magnezem, wapniem i żelazem na czele, a także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji.

sekretne życie malin i truskawek

Po co nam te substancje?

Witamina C zawarta w owocach jagodowych przyczynia się do utrzymywania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz odpornościowego.  Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz do wspomaga funkcje psychologiczne. Magnez natomiast pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu systemu nerwowego.

Na sam koniec warto dodać, że truskawki i maliny mają niską wartość energetyczną, czyli posiadają mało kalorii. To ważna wiadomość dla wszystkich, którzy dbają o linię.