Właściwa, zróżnicowana i zbilansowana dieta wpływa na piękny i zdrowy wygląd. Owoce jagodowe, czyli maliny, borówki, czarne porzeczki i truskawki stanowią źródło cennych dla naszego organizmu składników – obfitują w duże ilości witamin, składników mineralnych, błonnika oraz antyoksydantów. Dlatego są wartościowym elementem lekkostrawnej i zróżnicowanej diety.

Jak wiadomo, większość witamin nie może być wytwarzana w organizmie i musi być dostarczana z zewnątrz. Jeśli w diecie jest ich za mało, nie tylko rzutuje to na zdrowie i samopoczucie. Składniki odżywcze zawarte w owocach jagodowych pozytywnie wpływają także na wygląd skóry. Jednym z bardziej znanych przykładów jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. Jest ona ważnym składnikiem zarówno owoców cytrusowych, jak i owoców jagodowych. 

owoce jagodowe

 

Nie tylko na talerzu

Niektórych witamin, takich jak chociażby witamina C, organizm nie potrafi gromadzić i trzeba dostarczać je sukcesywnie – na przykład poprzez częste spożywanie warzyw i owoców, w tym owoców jagodowych. To jeden ze sposobów, który pozwala na urozmaicenie menu o składniki nie tylko cenne, ale także smaczne, ponieważ znajdują się one w zwykle lubianych, nawet przez dzieci, malinach, borówkach, czarnych porzeczkach i truskawkach. Warzywa i owoce należy zjadać kilka razy dziennie, dzięki czemu przez cały dzień organizm sukcesywnie otrzymuje naturalne witaminy, składniki mineralne i flawonoidy.

Stan zdrowia jest widoczny nie tylko dla lekarza w czasie kontroli lub po analizie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych. Pierwsze oznaki problemów często można dostrzec na skórze, która jest największym organem człowieka. Poza ochroną narządów wewnętrznych pełni ona również inne, bardzo ważne funkcje. Odpowiada także za regulację temperatury ciała. U dorosłego człowieka skóra ma powierzchnię ok. 1,5-2 m2 i stanowi ok. 15% masy ciała[1]. Już te dane potwierdzają, że warto o nią dbać.

Owoce jagodowe są cenne nie tylko jako element diety. Z uwagi na swoje właściwości są one składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i regeneracji skóry. Wytwarza się z nich naturalne olejki wykorzystywane podczas masażu. Dzięki intensywnemu, kojącemu zapachowi są również często stosowane w aromaterapii.

Prosto z krzaka

Chociaż wiele osób preferuje spożywanie świeżych, dopiero zerwanych, owoców jagodowych, gdy jeszcze pachną one słońcem, nie powinno się o nich zapominać także poza sezonem. Owoce mrożone również zachowują cenne witaminy i składniki mineralne i dostępne są cały rok. Można je zamrozić samodzielnie, stosując specjalne pojemniki lub woreczki do zamrażania, albo zdecydować się na zakup gotowych mrożonek. Owoce w takiej formie doskonale sprawdzają się jako dodatek do deserów, główny składnik koktajlów bądź lodów. Istnieje wiele sposobów na ich wykorzystanie, lecz jedno jest pewne - owoce jagodowe są nie tylko smaczne. Warto uwzględnić je w swoim menu, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta, w tym regularne spożywanie owoców, pomaga w codziennej trosce o zdrowie, samopoczucie i wygląd.

owoce jagodowe - maliny


[1] Skóra – budowa i funkcje, Nedoszytko B., WSZPZiU, Gdynia