Przełom jesieni i zimy to dla wielu z nas okres gorszego samopoczucia. Niskie temperatury i brak światła słonecznego wpływają na spadek nastroju, a co za tym idzie – także wydajności. Dla poprawy kondycji w tym okresie pomocne może okazać się wprowadzenie do codziennej diety owoców jagodowych. Truskawki, maliny, czarne porzeczki oraz borówki zachowują większość swoich korzystnych dla zdrowia właściwości nawet po zamrożeniu. Niestety ludzki organizm nie posiada zdolności magazynowania wielu wartościowych substancji odżywczych, dlatego też trzeba dostarczać je regularnie.

Witamina C w owocach jagodowych

Jednym z najważniejszych związków organicznych, który pomaga nam przetrwać zimowe mrozy, jest witamina C, występująca w dużej ilości zarówno w truskawkach, malinach, czarnych porzeczkach jak i borówkach. Przyczynia się ona do zachowania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz wspomaga układ odpornościowy organizmu. Zalecana jest między innymi w okresie pogorszonego samopoczucia lub intensywnego wysiłku psychicznego, ponieważ wspiera prawidłowy przebieg funkcji psychologicznych. Ta cenna substancja, zawarta również w owocach jagodowych, znacząco przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Owoce jagodowe sposobem na zimowy nastrój

 

Przepis na koktajl porzeczkowo-bananowy

Dobrym sposobem dostarczenia naszemu organizmowi potrzebnej porcji witaminy C może być koktajl porzeczkowo–bananowy. Do jego przygotowania będziemy potrzebowali:

  • 0,5 kg mrożonych czarnych porzeczek;
  • 2 banany;
  • 3 szklanki mleka;
  • 2 łyżeczki  oleju kokosowego;
  • 2 łyżki miodu.

Wszystkie składniki miksujemy ze sobą. Porzeczki należy wcześniej rozmrozić. Przy podaniu koktajlu warto na koniec dodać także kilka plasterków banana i całych czarnych porzeczek, które doskonale nadadzą się jako smaczna dekoracja.