Niezwykłe właściwości owoców jagodowych można także zamknąć w sokach. Jest to bardzo powszechny sposób ich podawania, a przy tym bardzo prosty, wygodny i dostępny przez cały rok. Najlepsze soki to te, które przygotowujemy samodzielnie ze świeżych owoców i warzyw. Szklanka takiego soku zawiera tyle samo wartościowych składników co kilka całych owoców.

Soki z owoców jagodowych

Jak wyciskać sok z owoców?

Do wyciskania soku z owoców pomocnych może być kilka urządzeń. Jednym z nich jest wyciskarka do soków. W sposób mechaniczny oddziela ona sok od pozostałej części owocu i warzywa. Innym dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z sokowirówki. Działa ona w trochę inny sposób, ponieważ najpierw przeciera wrzucone do niej owoce, a następnie odwirowuje uzyskany w ten sposób sok. Nie zaleca się korzystania z miksera do przyrządzania soków, jednak warto trzymać go w zanadrzu, gdy najdzie nas ochota na warzywno-owocowy koktajl.

Co jeżeli nie mamy takich urządzeń w domu? Nic straconego. Będziemy potrzebowali kilku tradycyjnych akcesoriów kuchennych w postaci tarki, sitka, miski oraz kawałka gazy. Owoce ucieramy na tarce i pozostawiamy na kawałku gazy. Następnie zawiązujemy gazę i ręcznie wyciskamy sok do miseczki nad ułożonym na niej sitkiem. Cała procedura wymaga trochę czasu i siły, lecz może być także doskonałym pomysłem na wspólną zabawę z dziećmi, a uzyskany w ten sposób sok, na pewno będzie smakował jeszcze lepiej.

Świeży sok najlepiej spożyć zaraz po jego wyciśnięciu. Jeśli chcemy przygotować go na później, zaleca się przelanie do butelki i przechowywanie w lodówce maksymalnie przez 4 godziny. Do przyrządzania takich soków wykorzystujemy wyłącznie świeże owoce. Świetnie nadają się do tego owoce sezonowe takie jak owoce jagodowe.

Soki z owoców jagodowych

 

Soki owocowe dostępne w sprzedaży

Zdecydowanie najlepsze są soki świeżo wyciskane. Wszystkie inne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jednak nie powinny być spożywane w nadmiarze. Z uwagi na znaczną zawartość cukru, zalecane dzienne spożycie takiego soku to szklanka dziennie. Wówczas taki sok może w pewnym stopniu stanowić substytut świeżych owoców, gdyż zawiera większość składników odżywczych dostępnych w owocach.

Jak wybierać soki?

Przy wyborze dobrych soków owocowych kierujmy się trzema podstawowymi zasadami:

  1. Nazwa.
    Przede wszystkim wybieramy „soki. W „napojach” i „nektarach” zawartość owoców jest znacznie niższa[1].

  2. Skład 
    Czytajmy uważnie skład produktu i informację o technologii produkcji. Upewnimy się w ten sposób, czy mamy do czynienia z sokiem.

  3. Konsystencja 
    Sok, który znajduje się w przezroczystym opakowaniu, powinien być naturalnie mętny. Na dnie butelki powinien znajdować się delikatny osad, który świadczy o naturalności produktu.

Warto wybierać soki o ciemnej barwie, które zawierają więcej antyoksydantów. Doskonałym ich przykładem jest sok z czarnej porzeczki, stanowiący przy tym cenne źródło związków polifenolowych i antocyjanów[2].


[1] Sok posiada 100% wsadu owocowego i/lub warzywnego. Dla nektaru wartość ta zawiera się między 25-100% zaś w napojach jest to maksymalnie 30%. 
[2] Zob. „Ocena składu i właściwości soków owocowych preferowanych przez konsumentów”, Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, str. 840