Skąd biorą się kolory owoców jagodowych?

Charakterystyczne kolory owoców jagodowych to wynik zawartych w nich naturalnych barwników. Substancje te często poza nadawaniem barwy, mają wiele innych, korzystnych dla zdrowia właściwości. Owoce i warzywa można podzielić na pięć grup kolorystycznych: czerwone, żółte, białe, zielone i niebieskie. Jest to jednak uproszczona klasyfikacja. Trudno bowiem jednoznacznie określić kolor wielu owoców i warzyw, gdyż jest on zawsze wynikiem specyficznej kombinacji barwników oraz czynników zewnętrznych – takich jak choćby nasłonecznienie. Aby cieszyć się pełnią zdrowia, powinniśmy dostarczyć w naszej diecie jak najwięcej substancji odżywczych pochodzenia roślinnego. Co za tym idzie – na naszym talerzu warto znaleźć miejsce dla owoców i warzyw wszystkich grup kolorystycznych. Warto zwrócić uwagę, że aż dwie spośród nich są domeną owoców jagodowych.

Czerwone jak truskawki i maliny

Kolory i odcienie owoców jagodowych

Truskawki, maliny, czarne porzeczki i borówki zawdzięczają swoją barwę m.in. występowaniu w nich substancji zwanych antocyjanami. Stanowią one grypę czerwono-niebieskich barwników roślinnych, występujących przeważnie w kwiatach i owocach. Warto przy tym pamiętać, że w różnych gatunkach roślin te same antocyjany mogą być odpowiedzialne za różne odcienie. Jest to uzależnione m.in. od stopnia kwasowości owoców­[1].

Dlaczego truskawki i maliny są czerwone?

Truskawki i maliny, oprócz wspomnianych wyżej antocyjanów, zawdzięczają swoją czerwoną barwę wysokiej zawartości potasu. Pomaga on w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mięśni. Dodatkowo korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Jednak ten „kolorowy” pierwiastek to nie jedyny cenny składnik czerwonych owoców jagodowych. Fosfor obecny w malinach i truskawkach wspomaga metabolizm energetyczny i wzmacnia nasze kości i zęby. Inną jego ważną cechą jest wspieranie prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych. Truskawki są też źródłem wielu innych mikro i makro elementów, takich jak wapń, żelazo czy mangan. Z kolei maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, a także znaczne ilości błonnika pokarmowego, w tym pektyn. Ponadto są one bogate w magnez, wapń i żelazo.

Co odpowiada za niebieską barwę owoców jagodowych?

Za intensywną, niebieską barwę borówek i czarnych porzeczek odpowiadają głównie zawarte w nich antocyjany. Pełnią one w życiu tych roślin wiele istotnych funkcji. Między innymi chronią rośliny i owoce przed działaniem światła nadfioletowego oraz pomagają w zapylaniu i rozmnażaniu, gdyż wabią owady. To za ich sprawą borówki wysokie i czarne porzeczki mogą dostarczać do naszego jadłospisu szereg cennych substancji odżywczych oraz witamin.

Czerwone jak truskawki i maliny


[1] Zob. http://homeguides.sfgate.com/plant-pigments-change-color-presence-heat-acid-100250.html