„5 A DAY”. Pod tym i podobnymi hasłami w wielu państwach na całym świecie prowadzone są kampanie zachęcające do spożywania pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Idea tych działań jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgodnie z nimi w ciągu doby człowiek powinien spożywać 400 g owoców i warzyw w różnej postaci, najlepiej w podziale właśnie na 5 porcji.

A może owoce jagodowe?

Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych zawartych w owocach jagodowych, warto po nie sięgać jak najczęściej. W postaci deserowej mogą być one pyszną przekąską lub doskonałym dodatkiem do posiłków. Dzięki intensywnemu i różnorodnemu smakowi jaki oferują, posiadają one bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Truskawki, maliny, porzeczki i borówki zawierają mało kalorii, przez co często polecane są osobom, które zwracają szczególną uwagę na swoją wagę.

Piec porcji zdrowia dziennie - owoce jagodowe

Co oznacza jedna porcja owoców jagodowych?

Zjedzenie 400 g na przykład czarnej porzeczki na jeden raz może wydawać się problematyczne. Kiedy jednak odpowiednio skomponujemy naszą dietę, okaże się, że możemy „dorzucać” owoce jagodowe do każdego posiłku i ich spożycie nie musi być wcale monotonne. Jak powinniśmy rozumieć jedną porcję owoców jagodowych? Przyjmując, że wszystkie 5 porcji stanowić będzie 400 gram, stosunkowo łatwo jest odmierzyć porcję malin, truskawek, czarnej porzeczki czy borówki. Będzie to mniej więcej:

  • siedem truskawek;
  • dwie garście malin;
  • cztery łyżki czarnej porzeczki;
  • cztery łyżki borówki wysokiej.

Oczywiście jeśli mamy ochotę na więcej, nic nie stoi na przeszkodzie. Do takich porcji powinniśmy się jednak łatwo przekonać i co więcej nawet przyzwyczaić. Jeśli podawane w różnorodnej formie i z pomysłem, owoce jagodowe mogą także na stałe zagościć w jadłospisie dzieci, które często trudno namówić do jedzenia warzyw i owoców.

Piec porcji zdrowia dziennie - owoce jagodowe