Owoce jagodowe w szczególności maliny posiadają także jesienne odmiany. Owocują one na jednorocznych pędach, co eliminuje problem przemarzania pąków kwiatowych, który może mieć miejsce przy pędach dwuletnich. Odmiany takie jak np. „Polana”, kończą owocować do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków. Inne, jak chociażby „Polonez”, czy „Poranna Rosa” wręcz rozpoczynają dojrzewanie w połowie sierpnia, a nawet dopiero na początku września.

Jesień to zatem idealna pora na skorzystanie z dobrodziejstw natury, a także ostatni moment na uzupełnienie zimowych zapasów. Warto w tym miejscu pamiętać, że owoce i warzywa można także mrozić. Jest to jedna z najłatwiejszych i najskuteczniejszych metod przetwarzania i przechowywania żywności stosowana od lat. Mrożone produkty zachowują bowiem stosunkowo dużo wartości odżywczych w porównaniu z owocami i warzywami, które poddano pasteryzacji, zamarynowano, lub ususzono.

owoce jagodowe jesienią

 

Jak mrozić owoce jagodowe?

Maliny i borówki warto przed mrożeniem umieścić w małych pojemniczkach, które zapobiegną ich zgnieceniu, nim zupełnie zamarzną. Takie opakowanie ułatwi także porcjowanie tych owoców w przyszłości[1]. Tak przetworzona żywność nie może być bowiem ponownie zamrażana. Ma to w jak największym stopniu ograniczyć rozwój drobnoustrojów i wszelkich zmian biochemicznych. Należy także pamiętać, aby mrożeniu poddawać tylko owoce wysokiej jakości, świeże i dojrzałe. Mrozimy do temperatury ok. -18 stopni Celsjusza.

Przed spożyciem owoce poddaje się zazwyczaj gotowaniu. Maliny, truskawki i czarne porzeczki znakomicie nadają się też do przygotowania kompotów, w tym jako dodatek do goszczącego na wigilijnym stole kompotu z suszu. Jeżeli natomiast nie planujemy ich gotować lepiej rozmrażać je stopniowo w lodówce. W ten sposób schłodzone owoce należy później opłukać letnią wodą i zasypać cukrem[2].

owoce jagodowe jesienią 2

 

Dlaczego warto mrozić owoce jagodowe?

Mrożone owoce jagodowe są cenione ze względu na swoje walory smakowe i najbardziej zbliżoną do świeżych owoców zawartość składników odżywczych. Są łatwe do przechowywania i dostępne zawsze, kiedy mamy na nie ochotę.

 


[1] Zob.: Korzystajmy z jesieni i napełniajmy spiżarnię!, (w:) http://vitamania.pl/porady
[2] Zob.: Polecane na jesień - mrożonki warzyw i owoców (w:) http://kalorynka.pl/porady.