Dieta jagodowa jest często polecana osobom, które posiadają problemy z nadwagą. Owoce jagodowe sprzyjają odchudzaniu, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników odżywczych i są przy tym niskokaloryczne. W zależności od rodzaju owoców zawierają one m.in. witaminy: A,C,E – czyli tak zwane witaminy młodości, jak również antocyjany, bromelinę, arbutynę i błonnik. 

Co ciekawe niebieski barwnik zawarty w jagodach jest silnym przeciwutleniaczem, który powoduje hamowanie procesów starzenia komórek ciała i wpływa na poprawę krążenia.

Dieta jagodowa polega na spożywaniu owoców jagodowych w ramach każdego z 3-5 posiłków w ciągu dnia w różnorodnej formie. Każde z dań powinno być wzbogacone mniej więcej o 100-150 g owoców jagodowych, które należy komponować z innymi produktami takimi jak jogurt, kefir, ser, mięsa itp. Nie zaleca się natomiast spożywania produktów wysokotłuszczowych, z dużą ilością węglowodanów czy też białego pieczywa.

W trakcie diety jagodowej należy pamiętać o piciu minimum 2 litrów wody mineralnej lub herbat owocowych dziennie. Płyny są bowiem istotnym uzupełnieniem posiłków.     

Dieta jagodowa jest jedną z prostszych diet, a przygotowanie posiłków nie wymaga dużo czasu. Warto jednak pamiętać, iż niezależnie od wybranej diety, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą do spraw żywienia, który dobierze dietę dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

 

borówki, porzeczki