W bieżącym roku borówka obchodzi swój okrągły jubileusz. Botanicy Elizabeth White oraz dr Frederick Coville po latach prac motywowanych chęcią udomowienia dzikorosnących jagód zaprezentowali pierwsze udane zbiory. Zdjęcia nowej odmiany jagody opublikował National Geographic już w połowie 1916 r., czyli dokładnie 100 lat temu. Przez ten czas borówka zdążyła podbić serca konsumentów i weszła na szczyt rankingów najzdrowszych owoców1. Borówki są uniwersalne - nadają się do spożycia na surowo, jako owoc deserowy, jak również w formie przetworów, np. konfitur, czy soków.

Owoce borówki pochodzą z Ameryki Północnej. Do Europy zostały sprowadzone w XIX w. Można wyróżnić dwie główne odmiany tych roślin: dziką, zwaną również borówką niską, a także borówkę wysoką, często nazywaną amerykańską. Krzew borówki wyrasta mniej więcej od 0,5 do 2 metrów wysokości. Niektóre źródła wskazują, iż współcześnie wyróżnić można około 450 odmian borówki wysokiej. Rozróżniane są one w zależności od okresu dojrzewania owoców i wysokości krzewów. Różnią się także terminem dojrzewania oraz wielkością i przeznaczeniem owoców.

Z uwagi na znaczną zawartość korzystnych dla zdrowia właściwości, jak również względną łatwość uprawy borówka otrzymała status „superowocu”2. Polska jest trzecim producentem borówki na świecie oraz pierwszym w Europie. Wśród czołowych producentów wśród państw Unii Europejskiej wymienić należy także Niemcy, Francję, Holandię oraz Hiszpanię. Tych 5 państw jest odpowiedzialnych za około 81% produkcji w Unii3.

W tym roku dzień 1 lipca ogłoszono w Polsce właśnie Dniem Borówki. Główną intencją obchodów jest inauguracja sezonu oraz rozpowszechnianie informacji o tych owocach oraz zachęcenie do ich konsumpcji.

100 lat borówki

[1] Zob. Sadowska Joanna, „3 najzdrowsze owoce świata, które musisz mieć w ogrodzie!” w: www.poradnikogrodniczy.pl.
[2] Więcej: Global Analysis Report: Blueberries in the European Market, March 2016.
[3] FAOSTAT, 2015 r.