maliny w diecieOwoce i warzywa należą do najważniejszych produktów żywnościowych, w najnowszej piramidzie żywienia uchwalonej przez Instytut Żywności i Żywienia stanowią dumne pierwsze miejsce, co oznacza, że powinny stanowić połowę naszej racji pokarmowej [1].

Obie te grupy są doskonałym źródłem niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Niektórych witamin (np. witaminy C) organizm nie potrafi zgromadzić na zapas, więc musimy dostarczać je każdego dnia – właśnie poprzez regularne spożywanie warzyw i owoców, w tym owoców jagodowych. Pomimo że zasada ta dotyczy wszystkich, to na niedobory witamin i minerałów w sposób szczególny są jednak narażone dzieci, u których rozwijający się intensywnie organizm wciąż nie skumulował zapasów tych składników. Dlatego tak istotne jest włączanie tych produktów do diety, a z racji ich niskiej kaloryczności z powodzeniem możemy użyć je do każdego posiłku. Wybierając produkty, które znajdują się w jadłospisie naszym oraz naszych dzieci warto kierować się ich składem odżywczym

Ogromna różnorodność i doskonała biodostępność związków biologicznie czynnych – witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów sprawia, że owoce jagodowe powinny odgrywać szczególną rolę w diecie dziecka. Wśród witamin obecnych we wszystkich tej grupie owoców dominuje witamina C – która m.in. pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz odpornościowego, witaminy z grupy B (przede wszystkim B1, B2 oraz PP) oraz witamina A i beta karoten, które należą do grupy antyoksydantów. Owoce jagodowe są również cennym i naturalnym źródłem składników mineralnych, które biorą udział w wielu procesach w organizmie, wpływając na równowagę gospodarki wodnej i elektrolitycznej, procesy metaboliczne, działanie hormonów oraz budowę tkanek organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim magnez, wapń, potas, żelazo oraz cynk, jod, miedź czy fosfor. Dostarczanie tych wszystkich związków w odpowiednich dawkach jest niezwykle istotne dla szybko rozwijającego się młodego organizmu.

Najnowsze zalecenia żywieniowe dot. rozszerzania diety niemowląt mówią, że owoce warto wprowadzać już w drugim półroczu życia dziecka[2]. Małe owoce, jak truskawki czy borówki warto przed podaniem rozgnieść widelcem, aby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się. Podając owoce po raz pierwszy dobrze połączyć je z czymś co maluch już zna i lubi np. z jogurtem naturalnym przeznaczonym dla dzieci. Starsze dzieci mogą pod opieką dorosłych przygotować sałatkę owocową lub zmiksować koktajl na bazie fermentowanych napojów mlecznych i świeżych lub mrożonych owoców jagodowych. Doskonale smakują też sorbety przygotowane ze zmiksowanych malin lub truskawek – nie musimy się martwić, że taki deser będzie mało wartościowy, bo zarówno świeże, jak i mrożone owoce jagodowe stanowią cenne źródło składników niezbędnych dla rozwoju młodego organizmu. Warto jednak pamiętać, aby nie dosładzać dodatkowo takiego posiłku, naturalna słodycz owoców powinna wystarczyć.

Aby zachować maksymalne bezpieczeństwo i uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych zawsze pamiętaj o myciu wszystkich owoców pod chłodną bieżącą wodą (delikatnych owoców jagodowych jak truskawki czy maliny nie moczymy w wodzie, gdyż szybko ją chłoną i tracą smak). Myjąc owoce usuwamy z nich nie tylko drobinki piachu, ale także larwy pasożytów.

 

[1] Instytut Żywności i Żywienia, Zasady prawidłowego żywienia, http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia#c (dostęp 2016-03-09)

[2] Żywienie niemowląt i małych dzieci (red.) Halina Weker, Marta Barańska, Warszawa grudzień 2014 ImiD