W połowie czerwca w hotelu Afrodyta w Radziejowicach odbył się Kongres Owoców Jagodowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele branży owoców jagodowych, liderzy opinii oraz media z Polski, Austrii, Czech, Finlandii i Szwecji. W trakcie konferencji prasowej, drugiego dnia wydarzenia, nastąpiła oficjalna inauguracja kampanii informacyjno-promocyjnej Niezwykłe właściwości zwykłych owoców, której celem jest promocja europejskich owoców jagodowych. Wydarzenie to było znakomitą okazją do zapoznania się w teorii i praktyce z produkcją owoców miękkich w Polsce oraz nawiązania kontaktów z partnerami z krajów europejskich.

Podczas pierwszego dnia Kongresu Owoców Jagodowych przedstawiciele branży owoców spotkali się z delegacjami z pozostałych państw europejskich objętych kampanią, aby przedstawić kwestię związane z produkcją owoców miękkich w Polsce. Jako pierwszy tego dnia głos zabrał Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, który omówił produkcję truskawki, maliny, porzeczki i borówki wysokiej w Polsce i na świecie oraz perspektywy ich rozwoju. Następny mówca Piotr Baryła, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek, przedstawił w swojej prezentacji statystyki produkcji tego owocu w Polsce i na świecie, nowe odmiany oraz szanse, jakie stoją przed producentami porzeczek w najbliższej przyszłości.

Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, Janusz Andziak, w trakcie swojej prezentacji pt. Polskie truskawki, czyli krótka historia czerwonej rewolucji przedstawił główne powody, jakie stoją za popularnością truskawek deserowych zarówno w kraju jak i w całej Europie. Wymienił również trendy i prognozy na najbliższe lata w produkcji truskawek w Polsce. Jako ostatnia podczas spotkania przemawiała Dominika Kozarzewska z Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, która przybliżyła uczestnikom kongresu historie borówki w Polsce, skale jej produkcji, sposoby uprawy i prognozy spożycia owocu w Europie. Po ostatnim wystąpieniu zebrani goście udali się na rozmowy w mniejszych grupach, podczas których mogli poznać więcej szczegółów dotyczących rynku owoców miękkich oraz nawiązać pierwsze biznesowe kontakty. Rozmowy były kontynuowane podczas uroczystej kolacji, w której poza uczestnikami Kongresu brali udział również przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego – wiceprezes Lucjan Zwolak, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – Witold Boguta, radca ambasady Szwecji – Józef Nesterowicz oraz przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających plantatorów borówki, porzeczki i truskawki.

Kolejny dzień rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy, w trakcie której prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski wraz z przedstawicielami stowarzyszeń plantatorów porzeczki, borówki i truskawki ogłosili oficjalny start kampanii Niezwykłe właściwości zwykłych owoców..

Po zakończeniu spotkania z mediami, zagraniczne delegacje wyruszyły na wycieczkę objazdową w trakcie, której uczestnicy mieli możliwość zobaczenia uprawy borówek, truskawek oraz porzeczek z bliska. Pierwsza wizyta miała miejsce w Błędowie na terenie plantacji borówki należącej do Grupy Producentów Owoców SunBerry, po której oprowadzali ich właściciele Arkadiusz i Rafał Leguccy. W trakcie zwiedzania goście obejrzeli nie tylko samą plantacje, ale również hale, w której owoce są sortowane, pakowane i mrożone. Ponadto, mieli okazję spróbować naturalnych produktów z borówek takich jak: soki, dżemy, błonnik, czy też w postaci suszonych owoców. Następnym przystankiem była plantacja truskawek Romana Komorowskiego w Falęcinie, po której oprowadzał Janusz Andziak. Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki przybliżył uczestnikom sposoby uprawy truskawek, najpopularniejsze odmiany hodowane w naszym kraju oraz opowiedział o preferencjach zakupowych konsumentów z różnych części Europy. Dodatkowym punktem tej wizyty była degustacja świeżo zerwanych truskawek, które zostały podarowane przybyłym gościom dla umilenia dalszej wycieczki. Jej następnym przystankiem była Wólka Łęczyszycka, gdzie swoją siedzibę ma Grupa Producentów Owoców Rajpol. W trakcie zwiedzania delegacja obejrzała hale, w której sortuje i pakuje się owoce, a następnie miała okazję zobaczyć gospodarstwo Pawła Bałuta, gdzie uprawiane są m.in. porzeczki.

Podczas wizyty w Polsce przedstawiciele rynków europejskich mogli dowiedzieć się o skali produkcji owoców jagodowych w Polsce oraz zobaczyć w praktyce jak wygląda ich uprawa. Duże wrażenie zrobiły plantacje, gdzie wykorzystywane są innowacyjne sposoby uprawy. Również nowoczesne obiekty, spełniające najwyższe europejskie i światowe standardy, w których owoce są sortowe i pakowane spotkały się z pozytywnymi reakcjami ze strony gości kongresu.