14138579148 0a1b642904 h2Rodzice starają się, aby dieta ich pociech była jak najlepiej zbilansowana i bogata w warzywa i owoce. Jednakże niemal każdy rodzic wie, jak niełatwym zadaniem jest przekonanie dzieci do jedzenia wszystkich produktów, które się im podaje. A przecież bogactwo smaku oraz właściwości zdrowotne i odżywcze jakie drzemią chociażby w owocach jagodowych sprawiają, że szuka się wszelkich sposobów, by zachęcić dzieci do ich częstego spożywania.

Z przeprowadzonych w 2013 roku badań wynika, że niemal 20 proc. dzieci w wieku przedszkolnym spożywa warzywa i owoce rzadziej niż raz dziennie[1]. Natomiast według zasad prawidłowego żywienia rekomendowanych przez Instytut Żywienia i Żywności powinny one być dostarczane do organizmu przynajmniej raz dziennie[2]. Nawyki żywieniowe kształtowane są od wczesnych lat życia człowieka i z każdym rokiem jest je coraz trudniej zmienić. Stąd też, rodzice powinni zadbać, aby już od samego początku próbować przekonać dzieci do spożywania owoców i warzyw regularnie. Szczególnie, że są one bogatym źródłem mikro i makroelementów oraz witamin, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć i musi pobrać je ze środowiska w postaci pokarmu. Istnieje wiele sposobów do zachęcenia naszych pociech do jedzenia owoców, szczególnie tych jagodowych, które świeże dostępne są jedynie przez kilka miesięcy w roku.

Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci wzorce zachowań czerpią z otoczenia. Jeżeli rodzice chcą przekonać dzieci, aby jadły owoce muszą sami spożywać je regularnie. Najmłodsi ze zwykłej ciekawości zechcą spróbować przysmaków, którymi zajadają się ich rodzice z taką radością. Maliny, truskawki, porzeczki czy też borówki będą pysznym i bardzo prostym urozmaiceniem zwykłego śniadania, które jemy co rano razem z dziećmi. Owoce te znacznie uatrakcyjnią wizualnie
z pozoru zwykłe płatki, omlet czy też jogurt, a ich słodki smak z pewnością przypadnie dzieciom do gustu.

Innym sposobem na przekonanie dzieci do jedzenia owoców jest tworzenie różnego rodzaju koktajli i soków, których wspólne przygotowanie pomoże pobudzić kreatywność dzieci oraz będzie świetną zabawą. Od rodziców będzie zależeć na bazie jakich składników zostaną one przygotowane, w szczególności ilość cukru jaka zostanie do nich dodana.

Ze względu na sezonowość owoców jagodowych, w trakcie lata powinniśmy zadbać o przygotowanie przetworów, dzięki którymi zostanie przedłużona obecność niezwykłych właściwości oraz wspaniałego smaku tych owoców w diecie dzieci. W efekcie będą one mogły delektować się ich smakiem również jesienią i zimą. Dżemy i konfitury mogą być dodatkami do naleśników, placków
czy też kanapek, natomiast w mroźne dni mogą być zamiennikiem cukru do gorącej herbaty.

Każdy posiłek powinien odbywać się w pozytywnej atmosferze, szczególnie wtedy gdy rodzice próbują wprowadzić do diety dziecka nowe produkty. Końcowy sukces zależy od inwencji oraz wytrwałości rodziców, którzy nie powinni zrażać się początkowymi niepowodzeniami. Przy odrobinie cierpliwości ze strony rodziców, soczyste i pełne słońca owoce jagodowe przekonają do siebie najwybredniejszych młodych smakoszy.

[1] E. Sosnowska-Bielicz, J. Wrótniak, Nawyki żywieniowe a otyłość dzieci w wieku przedszkolnym, Lubelski Rocznik Pedagogiczny, 2013 r.

[2] Instytut Żywności i Żywienia, Zasady prawidłowego żywienia, http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia#c (dostęp 2016-01-07)