Naukowcy z UE, w ramach projektu badawczego DITEC (Development of novel disinfection technologies for fresh produce), opracowali nową metodę mycia produktów roślinnych. Ma być ona skuteczniejsza i bardziej ekologiczna od dotychczas stosowanych metod. [1]

Owoce jagodowe czyszczone ultradźwiękami

Obecnie owoce i warzywa myte są płynami antybakteryjnymi przed zbiorami i po ich zakończeniu, tak aby zapewnić zarówno ochronę owocu, jak i konsumenta przed szkodliwymi drobnoustrojami. Naukowcy podjęli prace nad nowymi metodami czyszczenia, które okażą się bardziej skuteczne i łatwiejsze w realizacji. Pomocne okazały się ultradźwięki.

Jak prowadzono badania? [2]

Oczywiście prace toczyły się w laboratorium w sterylnych warunkach. Obiekty badawcze zostały zakażone bakteriami Escherichia coli, a następnie sprawdzano jak reagują one na ultradźwięki oraz ultradźwięki zastosowane razem z olejkami eterycznymi z oregano. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że ultradźwięki zlikwidowały bakterie E. coli bez naruszania struktury samego produktu. Co więcej udowodniono, że olejek z oregano dodatkowo wzmacnia działanie ultradźwięków. Jak twierdzą badacze, technikę czyszczenia ultradźwiękami można zastosować do dezynfekcji zarówno surowych jak i świeżo zebranych produktów. Okazuje się również, że może ona także pozytywnie wpływać na okres przydatności produktu do spożycia.

Owoce jagodowe czyszczone ultradźwiękami

Czyste maliny

Tego typu metoda czyszczenia może okazać się bardzo przydatna w przypadku delikatnych owoców jagodowych takich jak na przykład maliny, czarne porzeczki czy borówki. Okres ich przechowywania w lodówce jest krótki, więc każda metoda pozwalająca zachować ich dobrą jakość odrobinę dłużej na pewno spotka się z uznaniem konsumentów. Poza tym doskonale wiemy jaką trudność sprawia dokładne umycie bardzo delikatnych malin.

Owoce jagodowe czyszczone ultradźwiękami

Jest jeszcze jedna, niemniej istotna zaleta wykorzystania nowej metody czyszczenia owoców i warzyw. Może ona zmniejszyć zużycie wody oraz ograniczyć ilość produkowanych odpadów i zapotrzebowanie na dezynfekujące środki chemiczne. Jest więc przyjazna dla środowiska.


[1] Zob.: http://cordis.europa.eu/result/rcn/173654_pl.html
[2] Ibidem.