Owoce jagodowe mogą wprawić nas w dobry nastrój. Tak twierdzą naukowcy, powołując się wyniki badań, z których wnioskować można, że spożywanie owoców w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie.[1]

owoce jagodowe uśmiech

O tym, że spożywanie warzyw i owoców podnosi poziom odczuwalnego szczęścia donosi między innymi „American Journal of Public Health”, w którym opublikowano australijskie badania na ten temat.[2] Wynika z nich, że niedługo po spożyciu owoców i warzyw stajemy się szczęśliwsi, wzrasta poziom satysfakcji z życia i ogólnego dobrobytu. W dłuższej perspektywie czasowej większa konsumpcja tych produktów prowadzi  do lepszej kondycji fizycznej. 

owoce jagodowe uśmiech

 

Dążymy do szczęścia[3]

Do podobnych wniosków doszli także Nowozelandczycy z Uniwersytetu w Otago. W ramach badań przyjrzeli się nawykom żywieniowym 171 dorosłych osób w wieku od 18 do 25 lat. Podzielili ich na trzy grupy. Osoby z pierwszej grupy kontynuowały swoje nawyki żywieniowe, z drugiej – otrzymywały kupony na zakup owoców i warzyw; a z trzeciej – otrzymywały darmowe porcje świeżych owoców i warzyw. To właśnie w ostatniej grupie zauważono, że w trakcie eksperymentu zwiększyła się witalność, motywacja do działania oraz poprawiło się samopoczucie uczestników.

owoce jagodowe powodują uśmiech

Ile w tym prawdy?

Być może więc warzywa i owoce, w tym owoce jagodowe, faktycznie mają wpływ na to, czy jesteśmy szczęśliwsi. Wiemy przecież, że niektóre właściwości Power Fruits są ściśle związane z naszym samopoczuciem. Niektóre owoce jagodowe są bowiem źródłem magnezu, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu systemu nerwowego. Podobną funkcję ma jod, którego źródłem są truskawki. Natomiast żelazo występujące w owocach czarnej porzeczki przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.[4] Być może więc eksperymenty, o których mowa, można wytłumaczyć naukowo, ale do tego niezbędne są kolejne badania, które pomogą nam odkryć nowe właściwości owoców, w tym owoców jagodowych. A jeżeli nie chcemy czekać na dowody naukowe, zawsze możemy po prostu zjeść naleśniki w jagodowej polewie, lub jagodowe lody. Ich pyszny smak na pewno poprawi nam humor i nie potrzebujemy do tego żadnych badań i statystyk.


[1] Zob.: http://www.fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/ogolne_informacje_z_rynku_owocow/chcesz_byc_szczesliwy_jedz_warzywa_i_owoce,p512896251
[2] Zob.: http://ajph.aphapublications.org/doi/10.2105/AJPH.2016.303260
[3] Zob.: https://portal.abczdrowie.pl/owoce-i-warzywa-moga-pomoc-zwalczyc-depresje-w-ciagu-zaledwie-dwoch-tygodni
[4] M. Hoffmann, Charakterystyka i właściwości wybranych owoców jagodowych, Warszawa 2017, s. 10