Zima to szczególnie trudny czas dla naszego organizmu, ponieważ narażony jest on na wpływ niekorzystnych czynników, głównie atmosferycznych. Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, mroźne wiatry potęgują spadek kondycji i obniżenie odporności. Przez to jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje powodujące m.in. przeziębienia i grypę.

Jak przeciwdziałać?

Profilaktyka zdrowia jest o wiele skuteczniejsza niż późniejsze leczenie chorób. Jednym z elementów pozwalających zachować kondycję i zdrowie jest stałe dostarczanie organizmowi naturalnych witamin, w tym witaminy C oraz mikroelementów. W tym celu należy zadbać aby dieta była odpowiednio zbilansowana, a także bogata w duże ilości warzyw i owoców, będących źródłem naturalnych i najlepiej przyswajalnych składników mineralnych. Wysokim poziomem witaminy C charakteryzują się z właśnie owoce jagodowe takie jak chociażby czarna porzeczka (ok. 181 mg w 100 g owoców) czy truskawka (ok. 60 mg/100g). Dlatego warto mieć je w zanadrzu.

Sięgajmy po owoce mrożone

Choć zima nie jest sezonem świeżych owoców jagodowych, to zawsze do dyspozycji mamy te mrożone, które zachowują swoją wysoką jakość. Truskawki, maliny, czarne porzeczki oraz borówki, jeśli prawidłowo mrożone, zachowują swój naturalny kolor, smak oraz korzystne dla zdrowia właściwości. Mrożonki z owoców miękkich znakomicie nadają się do przygotowania dżemów, soków owocowych, kompotów, bądź jako dodatek do ciast czy lodów. Dlatego warto szerzej przyjrzeć się zaletom mrożenia owoców.

Zalety mrożonych owoców

1. Proces mrożenia to najskuteczniejszy sposób utrwalenia żywności stosowany od wieków.

2. Mrożenie jest jedną z najbardziej naturalnych metod konserwacji żywności ponieważ nie wymaga stosowania chemicznych dodatków.

3. Mrożonki są pełne witamin, gdyż produkowane są z dojrzałych owoców kilka godzin po zbiorze, przez co zachowują wiele wartości odżywczych.

4. Proces mrożenia w przypadku owoców miękkich następuje błyskawicznie przez co struktura białek owoców zostaje nienaruszona i zachowują one swoje cenne składniki.

5. Zamrażanie jest metodą przechowalnictwa w największym stopniu zapobiegającą stratom witamin w żywności. Na przykład mrożone truskawki zachowują aż 90%  witaminy C zawartej w świeżych owocach[1].

Obecnie w produkcji mrożenia owoców wykorzystywana jest tzw. metoda fluidyzacyjna składająca się z dwóch etapów, wstępnego omrażania (trwającego 2-3 min, podczas którego owoce oblewane są lodowatym strumieniem powietrza) i głębokiego zamrożenia, zwykle od temp -18° do -20°[2]. Już samo obniżenie temperatury produktu o 10ᵒC może nawet dwukrotnie zmniejszyć działalność enzymów[3], a tym samym znacznie spowalniać procesy naturalnych przemian metabolicznych świeżych produktów i hamować rozwój bakterii.

Małe co nieco na długie zimowe wieczory

Zimowa aura sprawia, że znacznie częściej sięgamy po czekoladę. Trudno z tym walczyć. Dlatego polecamy przepis na prosty deser, który przypadnie do gustu także łasuchom. To idealne połączenie słodkiej, białej czekolady i zdrowych owoców jagodowych, które stanowią źródło cennych dla naszego organizmu składników, a ponadto mają niską wartość kaloryczną.

Do przygotowania 3 porcji potrzebujemy:

  • 200g zamrożonych owoców jagodowych (mogą to być np. truskawki, maliny, porzeczki, lub borówki),
  • 100 ml śmietanki kremówki,
  • 80g białej czekolady,
  • Sok z ½ limonki.

Przygotowanie:

Lekko rozmrożone owoce wkładamy do miseczek. Do rondelka wlewamy śmietankę i podgrzewamy. Tuż przed zagotowaniem zdejmujemy z ognia i dodajemy połamaną białą czekoladę. Mieszamy do momentu dokładnego połączenia się obu składników. Owoce w miseczkach skrapiamy sokiem wyciśniętym z połowy limonki i następnie polewamy gorącym sosem czekoladowym. Tak przygotowane porcje podajemy od razu do spożycia.

strawberries-1223156_1280_male


[1] http://www.czwartkoweobiadyudiabetykow.pl/Files/Edukacja/Mro%C5%BConki%20-%20diabetycy.pdf

[2] http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artykuly/234-wydanie-08-2014/3239-mrozenie-owocow-miekkich-cz-2-technologie-urzadzenia.html

[3] http://ksow.pl/fileadmin/user_upload/ksow.pl/Projekty_z_konkursu_I_KSOW/Przetw%C3%B3rstwo/przetworstwo_owocow_poprawa_1.pdf