"Niezwykłe właściwości zwykłych owoców" dzieciom

Wrześniowe powroty do szkół jak co roku stawiają wiele wyzwań zarówno przed uczniami jak i nauczycielami. Jednym z nich jest poszukiwanie rozwiązań na ciekawe zaplanowanie wspólnego czasu, podczas którego dzieci będą zaangażowane w odkrywanie otaczającego ich świata. Gdy mowa o świecie owoców jagodowych, z pomocą przychodzi strona kampanii „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” - www.power-fruits.eu.

W specjalnie przygotowanych „Strefie Ucznia” oraz „Strefie Nauczyciela” witryna rozbudowywana jest o pomysły gier, quizów oraz zabaw pozwalających dzieciom dowiedzieć się więcej o właściwościach owoców jagodowych oraz zachęcające do dbałości o zdrową i zróżnicowaną dietę. Ważnym założeniem twórców kampanii jest przekazanie najmłodszym wiedzy o tym, że smakiem truskawek, borówek, porzeczek oraz malin możemy cieszyć się nie tylko w czasie wakacji. Owoce jagodowe są bowiem dostępne przez cały rok, także w innej postaci jak np.  owoce mrożone, suszone, soki, czy dżemy. Co więcej, takie produkty można przygotować samodzielnie.

Zachęcenie dzieci do spożywania zalecanej dziennej porcji owoców i warzyw od lat stanowi duże wyzwanie. Dziecko lubiące warzywa i owoce, przyzwyczajone do ich smaku od najmłodszych lat, będzie zwyczajnie po nie sięgać również jako dorosły. Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować witamin, dlatego trzeba dostarczać je codziennie w odpowiedniej diecie. Warto kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, w szczególności, że zła dieta w okresie wzrostu i rozwoju organizmu nie tylko wpływa na samopoczucie, lecz także ma swoje przełożenie na stan zdrowia w dzieciństwie, okresie młodzieńczym, a także może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji w późniejszych etapach życia.

 

Do najczęstszych nieprawidłowości w żywieniu dzieci należą:

  • zbyt duże, lub zbyt małe spożycie żywności;
  • znaczne spożycie tłuszczu;
  • niska zawartość błonnika w diecie;
  • zbyt niski poziom spożycia składników mineralnych i witamin.
  • zbyt duże spożycie cukrów prostych zawartych w słodyczach i napojach[1]

Z powyższych względów warto edukować dzieci na temat pozytywnych właściwości owoców jagodowych i wykształcać w nich nawyk ich jedzenia.

W ramach kampanii „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” w lipcu oraz sierpniu br. w Finlandii, Austrii oraz Szwecji prowadzone były akcje BTL skierowane właśnie do dzieci oraz ich rodziców. W ich trakcie można było skosztować świeżych owoców jagodowych, tj.: borówek, truskawek, malin oraz czarnych porzeczek, a także dowiedzieć się więcej na ich temat. Dodatkowo osoby odwiedzające stoisko kampanii otrzymywały m.in. maskotki kampanijne oraz zestaw kolorowanek i kredek, które pozwolą kontynuować przygodę z owocami jagodowymi w domu.

Maskotki owoców jagodowych

[1] Zob. Sosnowska-Bielicz E., Wrótniak J., Nawyki żywieniowe a otyłość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, Lubelski Rocznik Pedagogiczny, T. XXXII-2013.