przetwory owoców jagodowych 2

Przygotowywanie przetworów domowych staje się coraz bardziej popularne, podobnie jak prowadzenie domowej uprawy ziół i drobnych owoców i warzyw. Poczęstowanie gości samodzielnie przygotowanymi konfiturami to oznaka prestiżu oraz dbałości o naturalną, wysokowartościową kuchnię.

Przygotowanie przetworów z owoców jagodowych to zajęcie wymagające poświęcenia kilku godzin pracy, jednak rezultat jest tego warty. Tylko od nas zależy dobór owoców, a także – co istotne – ilość dodanego cukru. Mamy także wpływ na jakość tych produktów, poczynając od doboru świeżych owoców najwyższej jakości, po czystość i sterylność warunków, w których są one przygotowywane i przechowywane zapewniając ich najwyższą wartość odżywczą i trwałość. Przetwory te są naturalne. Nie zawierają zbędnych składników w postaci barwników czy aromatów co jest ich niekwestionowanym atutem.

 

 

Sposób przygotowania

Dobrą bazę do produkcji domowych przetworów stanowią dojrzałe truskawki, maliny, borówki lub czarne porzeczki. Warto pamiętać aby do przetworów wybierać wyłącznie świeże owoce, bez śladów wgnieceń, czy innych uszkodzeń. Dodanie owoców niedojrzałych, lub przejrzałych może zepsuć smak domowych konfitur.

Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie owoców, tak by zlikwidować wszelkie elementy mogące dawać nieprzyjemne efekty smakowe. Mycie najlepiej pozostawić na czas tuż przed rozpoczęciem przygotowania przetworów. To ważne, gdyż w przeciwnym wypadku owoce mogą zwiędnąć. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie słoików. Powinny one zostać dokładnie umyte, a następnie wyparzone lub wypieczone w piekarniku, aby nie wpływały na smak i zapach konfitur. Chodzi o to by pozostały idealnie czyste i suche.

Proporcje produktów do przygotowania konfitur ustalamy sami. Jako substancji konserwującej, która nadaje przetworom smaku oraz zapewnia ich właściwą konsystencję używa się cukru. Można jednak zrezygnować z niego całkowicie, lub zastąpić innymi dostępnymi zamiennikami jak np. fruktozą czy ksylitolem. Owoce kroimy na drobne kawałki i umieszczamy w płaskim garnku z przykrywką. Następnie dodajemy cukier i rozpoczynamy gotowanie na małym ogniu.  W tym czasie bez przerwy mieszamy zawartość garnka i usuwamy białą pianę, która pojawia się na powierzchni. Z chwilą uzyskania właściwej półpłynnej konsystencji nasze przetwory są gotowe do przełożenia do słoików. Możemy wtedy przejść do procesu pasteryzacji, który ma zapobiec zepsuciu się naszych przetworów. W tym celu zamknięte słoiki z owocową zawartością gotujemy kilka minut w wodzie. Następnie pozostawiamy w wodzie do przestygnięcia (gwałtownie wyjęte z wrzątku mogą pęknąć!), wyjmujemy i odwracamy do góry dnem.

Pamiętajmy jednak, że przetwory to nie jedyny sposób by cieszyć się smakiem owoców jagodowych przez cały rok. Dostępne są również owoce suszone, bądź mrożone. Aby poznać te i wiele innych przepisów na wykorzystanie niezwykłych właściwości owoców jagodowych w kuchni zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz do odwiedzenia zakładki „przepisy” na stronie internetowej www.power-fruits.eu.