Wiosna to czas, w którym większość amatorów sportów biegowych intensyfikuje swoją aktywność. Jednym z praktycznych sposobów na wzmocnienie biegacza w nowym sezonie może być spożywanie odżywczych koktajli, w skład których wchodzą owoce jagodowe. Dzięki ich właściwościom organizm zachowa pełną sprawność i szybko zregeneruje się nawet po trwającym wiele minut nieprzerwanym wysiłku. Szczególne znaczenie dla biegaczy ma zawarta w owocach jagodowych witamina C, która przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia oraz utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Źródłem cennych substancji jest np. borówka, zawierająca dużą ilość witaminy A i C oraz przeciwutleniaczy, a także sód, tiaminy, ryboflawiny, niacyny i przede wszystkich żelazo, którego niedobór może wpływać na pogorszenie wyników biegacza, gdyż bardzo często objawia się szybszym przemęczeniem. 

Pamiętajmy, że organizm lepiej przyswoi ten minerał w połączeniu ze wspomnianą wcześniej witaminą C. Żelazo znajdziemy także w malinach, które ponadto cechują się szczególnie wysoką zawartością pektyny i mnóstwem witamin, a także minerałów, w tym magnezu i wapnia. Wiele wartości odżywczych mają także porzeczki, w których składzie chemicznym są m.in. witaminy C, PP i E. Bardzo cennym źródłem mikroelementów, tj. magnezu, potasu, żelaza, cynku, jodu, miedzi i fosforu mogą być truskawki, zawierające przy tym spore ilości witaminy C oraz szereg witamin z grupy B w tym B1, B2 oraz witaminę PP.Owocowy koktajl z kakao i mlekiem kokosowym

Koktajl z malin, borówek, bananów, mleka kokosowego i kakao może być pomysłem zarówno na słodki deser jak i sposobem na uzupełnienie cennych wartości odżywczych oraz regenerację organizmu zmęczonego długim biegiem.

Składniki:

  • 2 banany
  • 1 garść malin
  • 1 garść borówek
  • 250 ml mleka kokosowego
  • 1 łyżka kakao

Składniki zmiksowane w blenderze wystarczą na przygotowanie dwóch porcji koktajlu. W przypadku braku dostępności świeżych malin lub borówek, można zastosować owoce mrożone lub przetwory stworzone na bazie tych owoców.