Zarówno świeże, jak i mrożone stanowią źródło wartościowych dla organizmu składników. Szczególna rola owoców jagodowych w diecie człowieka wynika z obecności w nich różnorodnych składników biologicznie czynnych, takich jak witaminy, składniki mineralne oraz polifenole.

Szczególna rola owoców jagodowychTruskawka

Truskawka ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką. Mieszaniec ten został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską.

Owoce truskawki są dobrym źródłem witaminy C. Zawierają od 23.8 do 90.1 mg kwasu askorbinowego na 100g świeżych owoców. Truskawki są również jednym z najbogatszych źródeł kwasu foliowego. Zawierają także mikroskładniki, między innymi żelazo i cynk. Ich owoce są również źródłem manganu i miedzi.

Malina

Malina jest krzewem o długich, wiotkich, dorastających do 2 metrów pędach i zielonych liściach z białawym spodem. Owoc maliny składa się ze ściśle przylegających do siebie, małych pestkowców, zebranych w owoc złożony, który w porze dojrzewania lekko oddziela się od stożkowatego dna kwiatowego.

W ich owocach znajdują się kwasy organiczne takie jak askorbinowy, cytrynowy, jabłkowy czy salicylowy, pektyny, antocyjany i błonnik. Zawierają mnóstwo witamin, między innymi C, E, K, PP i z grupy B, a także wiele składników mineralnych, takich jak potas, magnez wapń czy żelazo.

Porzeczka

Porzeczka jest krzewem o pokroju mniej lub bardziej kulistym. Krzew tworzy wzniesiony pokrój i dorasta zwykle do 2 metrów wysokości. Kwitnie od kwietnia do maja wytwarzając kwiatostany - grona z kwiatami drobnymi, niepozornymi i obupłciowymi. Owocuje najczęściej w lipcu - owoce są czarne i nieco kwaśne w smaku. Liście, owoce i kwiaty wydzielają specyficzny, nie dla wszystkich przyjemny zapach.

Owoc ten dostarcza szeregu witamin takich jak B1, B2, niacynę, beta karotenu i przede wszystkim witaminę C. 100g porzeczki dostarcza od 87 do 219 mg witaminy C. Można w nich znaleźć również makroskładniki mineralne – wapń, magnez oraz takie mikroelementy jak żelazo, cynk, miedź i mangan.

Owoce jagodowe są cennym elementem diety

 

Borówka wysoka

Borówka wysoka jest dużą, intensywnie wybarwioną jagodą, o jędrnym miąższu i przyjemnym, słodkim smaku. Krzewy osiągają do 2 metrów wysokości, kwitną w drugiej połowie maja, jagody dojrzewają od początku lipca do końca września, w zależności od odmiany. Borówka wysoka wyróżnia się dużą odpornością na transport i wydłużoną przydatnością konsumpcyjną. Schłodzone, nadają się do spożycia nawet do dwóch tygodni od zbioru.

Owoce borówki zawierają szereg witamin, w tym m.in. witaminę C, A, B1, B2 i PP. Są również źródłem żelaza, fosforu i wapnia. W swoim składzie posiadają sporo pektyn a ich wartość energetyczna jest niewielka.